W podobnych przykładach, pomimo literalnego brzemienia przepisu, służby kontrolne, w drodze wyjątku, stosują zasadę dzielenia jednego odpoczynku tygodniowego. Jest to konieczne, gdyż w niektórych sytuacjach doszłoby do absurdów np. w przypadku nieobecności w ciągu dwóch lub więcej tygodni.
Przeczytaj także:
Definicja załogi określa, że aby kierowca mógł skorzystać z przywileju wydłużenia swojego czasu pracy do 21 godzin (zamiast maksymalnie do 15, gdy jeździ sam), to w każdym okresie jego jazdy w pojeździe musi przebywać również drugi kierowca. Jest to kwestia zasadnicza, od której jest tylko jedno odstępstwo. Tym odstępstwem jest brak drugiego kierowcy podczas pierwszej godziny jazdy pierwszego kierowcy. Zatem jeden z kierowców może się na początku dosiąść nieco później, lecz już pozostałe aktywności jazdy obu kierowców muszą się odbywać w obecności w pojeździe drugiego kierowcy.
3 przywileje, które przysługują kierowcom jadącym w załodzePrzerwa po 6 godzinach jadąc w załodzeJak kierowca-pasażer może odebrać przerwę w załodze?
Z artykułu dowiesz się"
Dlaczego drugi kierowca nie może wysiąść z pojazdu przed dojazdem do bazy!
Jeśli kierowca zrobi odpoczynek od razu po dojeździe do ciężarówki, musi on trwać 11 godzin. Jeśli zacznie odpoczynek dopiero po wyruszeniu w trasę ciężarówką, może odpoczywać tylko 9 godzin. Różnica wynika z tego, czy w danej dobie kierowca podlega rozporządzeniu nr 561/2006, czy ustawie o czasie pracy kierowców.
Oprócz odpoczynku regularnego i skróconego istnieje jeszcze jedna forma odbierania odpoczynku dziennego. Jest to odpoczynek dzielony, który pozwala na zrobienie krótkiej pauzy, nawet gdy skrócenie odpoczynku jest już niedozwolone. Jak i kiedy go stosować? Sprawdź!
Zdarza się, że kierowca robi odpoczynek dzienny w dzień, a nie w nocy. W takiej sytuacji obliczenie, ile godzin pracował w nadgodzinach, może sprawiać trudność. Sprawdź, jak to zrobić.
Niemiecki parlament pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących odbierania odpoczynków tygodniowych w kabinie pojazdu. Chcą wprowadzić za to kary.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »