Komisja Europejska przedstawiła krajom członkowskim wytyczne co do organizacji transportu drogowego podczas pandemii koronawirusa. Wszystkie państwa powinny wyznaczyć zielone korytarze i ograniczyć do minimum kontrole graniczne. Niestety nadal nie zniesiono weekendowych zakazów jazdy.
Przez koronawirus następuje zamrożenie gospodarki polskiej i europejskiej, a dodatkowo nie wiadomo jak długo to potrwa. Sprawdzamy, na co mogą liczyć transportowcy z tzw. tarczy antykryzysowej.
W związku z panującą epidemią koronawirusa pracodawcy mogą otrzymać od państwa wsparcie w postaci m.in. dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób oraz środki na składki na ubezpieczenia społeczne. Przysługuje ono w ramach ustawy antykryzysowej. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić pracodawca.
W pakiecie Tarczy Antykryzysowej uregulowano m.in. kwestie związane z badaniami lekarskimi. Zawieszono wykonywanie obowiązków dotyczących okresowych badań lekarskich pracowników, w tym również osób pracujących jako kierowcy.
Od 25 proc. w dni powszednie do 55 proc. w niedzielę, o tyle zmalał ruch na drogach krajowych pomiędzy 16 a 22 marca w porównaniu do początku tego miesiąca. Informacje te dotyczą całości ruchu na drogach krajowych. Gdy jednak porównamy dane dla ruchu ciężkiego, to spadek jest zdecydowanie mniejszy, a w jednym dniu odnotowaliśmy wzrost.
Trwają prace nad kolejnymi specustawami, które mają pomóc przedsiębiorcom, w tym firmom transportowym, przejść przez kryzys gospodarczy, związany z epidemią koronawirusa. Jednak pierwsza wersja projektu to dla branży transportowej duże rozczarowanie.
Granice zewnętrzne Unii Europejskiej zamknięto dla osób, które nie są obywatelami Wspólnoty. Wyjątkami są między innymi kierowcy zawodowi w międzynarodowym transporcie drogowym, którzy nadal mogą wyjeżdżać na zewnątrz - poza UE oraz strefę Schengen. Kierujących ciężarówkami stawia się w jednym szeregu z lekarzami czy naukowcami, którzy również mogą przemieszczać się swobodnie. Jak w dobie pandemii zmienia się rynek i znaczenie kierowców?
Oto kilka wskazówek, które mogą ustrzec Cię od zarażenia koronawirusem. Ekspert powołując się na wiarygodne źródła, wyjaśnia, jak należy postępować aby uchronić się od zakażenia koronawirusem. Podpowiada również, jak należy postąpić w przypadku podejrzenia zarażenia wirusem. Dzięki informacjom zawartym w tym materiale przypomnisz sobie i pracownikom o podstawowych zasadach ochrony przed wirusami.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia oraz są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. pracownikom, zleceniobiorcom, przedsiębiorcom).
Czy w związku z utrudnieniami na granicach wynikających z pandemii, zamknięcia granic państwa oraz ograniczeń w przemieszczaniu się, a tym samym przekraczaniem czasu pracy kierowców - czy taryfikator kar będzie obowiązywał jak dotychczas?
Udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów – zawiera pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Ministerstwo Rozwoju przygotuje projekt specustawy.
Firmy transportowe są wśród przedsiębiorstw najbardziej narażonych na straty z powodu epidemii koronawirusa. Dlatego mają być dla nich opracowane specjalne ułatwienia, wprowadzone w związku z epidemią. Przewoźnicy będą mogli też skorzystać z ulg skierowanych do wszystkich przedsiębiorców. Jakie to ułatwienia i ulgi?
Przewozy autobusowe osób spadły w kraju aż o 97 proc. Zagrożenie rozprzestrzenianiem się koronawirusa powoduje, że podróżni odwołują rezerwacje. Przedsiębiorcy obawiają się o dalsze funkcjonowanie swoich firm. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało informację, na jakie wsparcie przedsiębiorcy mogą liczyć w zaistniałej sytuacji.
Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie, coraz więcej jest też przypadków zachorowania w naszym kraju. Jakie prawa mają w związku z tym kierowcy? A jakie obowiązki mają ich pracodawcy?
Za okres trwania kwarantanny lub izolacji pracownikowi przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »