Rząd łotewski podjął decyzję o wprowadzeniu tzw. „twardego lockdownu” w całym kraju od 21 października do 15 listopada br. Obowiązuje zakaz wychodzenia z domu w godzinach 20:00-5.00. Chcąc przemieszczać się w tych godzinach – w celu udania się do pracy – należy wypełnić specjalny formularz. Znajdziesz go poniżej.
Pracodawca będzie mógł skierować pracownika, który nie poddał się szczepieniu na COVID-19, na urlop bezpłatny albo delegować do innych zadań. Takie rozwiązania są zapisane w opisie założeń do projektu zmian w tarczy antykryzysowej, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Rząd podjął uchwałę o przesunięciu niektórych dat, związanych z programem „Tarcza Finansowa”. Wydłużony został czas na składanie wniosków i odwołań, a także termin na zawieranie umów pożyczek płynnościowych i preferencyjnych.
Po zmianach mikro-, mali i średni przedsiębiorcy mają więcej czasu na złożenie wniosku o udzielenie subwencji finansowej, odwołań od wniosku o udzielenie subwencji oraz zapytania dotyczące postępowania wyjaśniającego w ramach „Tarczy Finansowej 2.0 PFR”. Termin został przesunięty do 23 sierpnia 2021 r. Z przesunięcia mogą skorzystać firmy, które zwróciły się do PFR w tej sprawie do 15 kwietnia 2021 r.
Komisja Europejska powiadomiła, że „paszport covidowy” będzie dostępny od 25 czerwca. Na razie jednak taką rolę pełnią krajowe zaświadczenia o zaszczepieniu. Skąd można pobrać takie zaświadczenie i co ono zawiera?
W tym tygodniu zmieniono wymogi dla kierowców w dwóch państwach: Wielkiej Brytanii i Niemczech. Sprawdź, którzy kierowcy powinni mieć przy sobie testy i jakie dodatkowe warunki muszą spełnić, żeby nie mieć kłopotów.
Ogłoszone plany dotyczące zmian w programie szczepień przeciwko COVID-19 przewidują możliwość wykonywania szczepień w zakładach pracy. Sprawdź także, z jakimi przeszkodami spotka się pracodawca, który będzie chciał zorganizować punkt szczepień dla swoich kierowców.
Komisja Europejska zdecydowała, że ozdrowieńcom, a także osobom, które zostały zaszczepione bądź mają negatywny wynik testu, będą wydawane specjalne certyfikaty. Ich posiadanie ma ułatwić przemieszczanie się podczas epidemii.
O ograniczeniach, związanych z COVID-19 powinni w najbliższym czasie pamiętać kierowcy jadący do Belgii, Czech, Norwegii, Szwecji, Włoch, Niderlandów, Francji i Danii. Jakie to wymagania?
Jak powinien się zachować pracodawca, gdy jego pracownik okaże się zakażony albo jest podejrzenie, że może mieć COVID-19?
Wielu pracodawców ma wątpliwości, jakie procedury powinni stosować, gdy któryś z pracowników zachoruje na COVID-19. Kogo i w jaki sposób o tym poinformować? Jak zadbać o bezpieczeństwo pozostałych pracowników? Zobacz, jak przepisy w tym zakresie interpretują Główny Inspektorat Pracy, Główny Inspektorat Sanitarny i Rzecznik Praw Obywatelskich.
Zamknięte hotele i stoki narciarskie, ograniczenia w funkcjonowaniu galerii i centrów handlowych, usługi gastronomiczne tylko na dowóz i na wynos oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to najistotniejsze zmiany i ograniczenia, jakie od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. będą obowiązywać na terenie całego kraju.
W nocy z wtorku ma środę Wielka Brytania porozumiała się z Francją w sprawie otwarcia granic. Zgodnie z porozumieniem władze brytyjskie będą przeprowadzać testy u kierowców ciężarówek. Chorzy będą musieli zostać na 10-dniowej kwarantannie. Osoby zdrowe będą mogły ruszyć do kontynentalnej Europy.
GDDKiA opublikowała dane o średnim ruchu na drogach w dniach 23 do 29 listopada (ubiegły tydzień). Porównując dane z tego samego okresu za ubiegły rok wynika, że w przypadku ruchu pojazdów osobowych odnotowaliśmy spadek o 14 proc., natomiast ruch ciężarowych wzrósł o 8 proc.
Pracownicy, a także osoby odwiedzające firmę, mogą zaskarżyć ją w procesie cywilnym o zakażenie koronawirusem. W praktyce jednak ciężko będzie udowodnić, że do zakażenia doszło akurat na terenie zakładu pracy. Skarżący może próbować jednak udowadniać, że firma nie zapewniła standardów sanitarnych, uprawdopodobniając w ten sposób zakażenie się w pracy. Chroniąc się przed oskarżeniami przedsiębiorcy powinni dokumentować działania p odejmowane w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID-19. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć roszczeń ze strony pracowników.
W przypadku, gdy u jednego z pracowników pojawiły się objawy zarażenia koronawirusem lub jeśli zostanie potwierdzone, że pracownik został zarażony powiadom powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, zabezpiecz miejsce pracy, podejmij decyzję o sposobie wykonywania pracy przez pracowników. Pamiętaj, że pracodawca nie ma obowiązku skierowania pracownika na badania lekarskie po powrocie do pracy.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »