W tym dziale znajdziesz wszystko na temat przerw kierowców w pracy - ile trwają, jak je dokumentować, ile przerw w ciągu dnia, tygodnia i miesiąca powinien odbyć kierowca.
Czy prawdą jest, że „kierowca który wykonał 45 minutową przerwę wynikającą z jazdy ciągłej powinien zrobić dodatkowo odpoczynek po 6 godzinach spędzonych za kierownicą”? Czy przed upływem 6 godziny zegarowej od zainicjowania pierwszej aktywności zawodowej na karcie kierowca winien mieć zrealizowaną przerwę minimum 45 minutową i czy to powinno wypełniać zarówno obowiązek wynikający z art. 7, jak i art. 27 ust. 4? Oczywiście zakładając, że do końca dnia roboczego nie wystąpi okres 6-godzinnej nieprzerwanej pracy.
Kierowca wykonał przerwę dłuższą niż 15 minut ale krótszą niż 45 minut. Nie mógł ponownie zatrzymać się na wykonanie drugiej części (minimum 30 min) przerwy z powodu braku miejsca na parkingach. Czy po zatrzymaniu się w bezpiecznym miejscu, ale już po przekroczeniu czasu jazdy, kierowca musi wykonywać pełną przerwę 45 minut czy może wykonać drugą część przerwy 30 minut?
Czy przerwa 45 min. po 4,5 godz. jazdy (wykorzystane maksymalne 9 godz. jazdy dziennej) spełnia warunek aby kierowca mógł dojechać do bazy przez kolejne 2 godziny na odpoczynek tygodniowy regularny? Czy więc wymagane 30 min. przerwy bezpośrednio przed wykorzystaniem tych 2 godz., a ulokowane w przerwie 45 min. jest prawidłowe?
Przerwę można podzielić na dwie części, na 15 i 30 minut. Może się jednak zdarzyć, że kierowca z powodu warunków drogowych, nie będzie mógł skorzystać z odstępstwa z art. 12. Jak prawidłowo odebrać drugą część przerwy. Uwaga, żeby nie zrobić zbyt długiej!
Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo
Aktualności i porady ekspertów
Wzory dokumentów
E-biblioteka z raportami
Kancelaria Prawna Morawiec & Kot sp. z o.o. sp.k. to zespół prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym, handlowym i transportowym, która świadczy pomoc prawną klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom. Prowadzi postępowania windykacyjne, weryfikuje umowy, podejmuje czynności ukierunkowane na założenie nowych podmiotów gospodarczych. Kancelaria prowadzi także postępowania celno-skarbowe. W sferze zainteresowań Kancelarii pozostaje również prawo upadłościowe.