Coraz więcej kobiet zasiada za kierownicami ciągników siodłowych oraz autobusów miejskich. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach poinformowało, że kampania "Dziewczyny za kierownice w PKM Katowice" przynosi pierwsze owoce. Kierowczynie autobusów z Katowic stanowią już 10 procent całej załogi tamtejszego PKM.
Rosnąca liczba kobiet podejmuje w ostatnich latach prace, które wcześniej uchodziły za rezerwowane w największej mierze dla mężczyzn. PKM w Katowicach przekazuje, że w tamtejszych strukturach pracuje 105 kobiet, z czego niemal połowa na stanowisku kierowcy autobusu. To w dużej mierze zasługa akcji „Dziewczyny za kierownice w PKM Katowice", mającej promować ten zawód wśród mieszkanek regionu.
"Już 49 kobiet pracuje w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Katowicach. Bez nich byłoby trudno nam zrealizować wszystkie kursy. Panie swoją pracą pokazują, że to jest praca także dla kobiet. Myśmy o tym mówili od dawna, ale najlepiej przekonuje o tym przykład - codzienna praca naszych kierowczyń. Panie prowadzą autobusy tak samo dobrze, a może i lepiej, w porównaniu do mężczyzn. Mamy nadzieję, że będzie ich przybywać w naszej spółce" - poinformował prezes PKM Katowice, Roman Urbańczyk
Jedna z kierowczyń autobusów w PKM Katowice | Zdjęcie: mat. własny – zrzut ekranu z materiału KAW na YouTube
W spocie promocyjnym kierowczynie autobusów przytaczają różne przyczyny takiego przebranżowienia, a często pada argument o braku satysfakcji w poprzedniej pracy. Praca dla kierowcy autobusu w PKM Katowice skusiła wiele pań po 40 roku życia do wyrobienia prawa jazdy kategorii D. Koszt kursu kategorii D współfinansuje w tym wypadku pracodawca. Tak, w przypadku mężczyzn też. Panie podkreślają, że to praca satysfakcjonująca i "dla każdego".
Powiązane: HVO100 - paliwo przyszłości? Olej roślinny i posmażalniczy zamiast ciężarówek elektrycznych
W Internecie przeczytamy bardzo różne opinie o pracy kierowcy autobusu miejskiego. Presja czasu, stres wynikający z konieczności radzenia sobie z uciążliwymi pasażerami i skromne zarobki to najczęściej wymieniane wady pracy kierowcy. A co o nowej pracy mówią kierowczynie PKM Katowice? Roztaczają bardziej pozytywny obraz. Czy praca kierowcy autobusu jest w ich ocenie dobra dla kobiety?
Panie sugerują, że praca kierowcy autobusu miejskiej nie jest trudna, a umiejętności prowadzenia tak dużego pojazdu może posiąść każdy. Wśród zalet pracy kierowcy wymieniają elastyczne dostosowywanie godzin pracy, brak monotonii i... bezpieczeństwo. Panie twierdzą, że nawet w sytuacjach kryzysowych mogą liczyć na pomoc.
"Mamy w autobusach monitoring, zamykane kabiny, a jako funkcjonariusze publiczni jesteśmy chronieni prawem. Czuję się bardzo bezpiecznie. Zdecydowanie bezpieczniej niż np. za kierownicą taksówki" - mówiła w rozmowie z dziennikarzem serwisu wKatowicach.eu kierowczyni autobusu z PKM-u Katowice, Marlena Kramer.
Wymagania dla kierowców autobusów w PKM Katowice
PKM Katowice wymaga, aby kandydaci i kandydatki na kierowców autobusów mieli prawo jazdy kat. B i brak orzeczonego zakazu wykonywania zawodu kierowcy. W zamian przewoźnik oferuje umowę o pracę od pierwszego dnia i pakiet socjalny. Obejmuje dofinansowanie do wypoczynku oraz zniżki na przejazdy komunikacją miejską dla pracowników i ich rodzin.
W 2024 roku w województwie śląskim pracodawcy poszukiwali około 2 tysięcy kierowców.
Zarobki kierowcy autobusu w PKM Katowice
Na początek kierowca autobusu może liczyć na 30,50 złotych brutto za godzinę pracy. Zarobki kierowcy autobusu PKM Katowice według stawek z ogłoszeń, przy zachowaniu ośmiogodzinnego czasu pracy 5 razy w tygodniu, wynoszą zatem 5,6 tysięcy złotych brutto. Po trzech miesiącach płaca może wzrosnąć do 31,50 złotych brutto za godzinę, do czego dochodzi 20 procent premii.
Z raportu o zarobkach opublikowanego przez Wynagrodzenia.pl z czerwca 2024 r. wynika, że miesięczna mediana wynagrodzeń kierowców autobusów wynosiła 5500 złotych brutto.
Źródło: Katowicka Agencja Wydawnicza (KAW) PKM Katowice, Katowicka Agencja Wydawnicza, wKatowicach.eu, dziewczynyzakierownice.pl, zdj. tyt. KAW
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: