Praca dla kierowców ciężarówek jest dostępna w całej Polsce. Twarde dane nie dają w tej kwestii żadnych wątpliwości. Prowadzona na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jednoroczna prognoza jasno pokazuje ogromne zapotrzebowanie na kierowców we wszystkich województwach naszego kraju. Kierowcy ciężarówek i ciągników siodłowych mogą liczyć na przyzwoite zarobki.
Krótko: tak. Barometr zawodów i prognoza na 2025 roku, przygotowana przez ekspertów na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozwiewa wszelkie wątpliwości. Kierowcy ciężarówek są pilnie potrzebni w aż 331 powiatach w Polsce. W 48 panuje równowaga popytu i podaży, a tylko w powiecie drawskim jest nadwyżka szukających pracy.
Pracę dla kierowców ciężarówek i ciągników siodłowych najłatwiej dostać w 23 powiatach:
Główne powody deficytu kierowców? Kandydatom często nie odpowiadają warunki pracy, nierzadko kandydaci nie spełniają wymagań pracodawców. Kierowcom nie odpowiadają wynagrodzenia kierowców ciężarówek i ciągników siodłowych, czas pracy, miejsce pracy i forma umowy. Czasami, tak po prostu, brakuje chętnych do pracy.
Gdzie najłatwiej w Polsce znaleźć pracę dla kierowcy ciężarówki w 2025 roku? | Źródło: Barometr Zawodów
Na forach kierowców zawodowych czuć niezadowolenie związane z nienajlepszymi płacami w Polsce. W naszym kraju zarobki kierowców ciężarówek wynoszą w 2025 roku mniej więcej 4500-8000 złotych brutto miesięcznie. Na rękę daje to kwoty rzędu 3400-5700 złotych. Na lepsze wynagrodzenia mogą liczyć kierowcy ciężarówek posiadający prawo jazdy kategorii C+E. Pensje kierowców ciągników siodłowych rosną wtedy do ok. 10000 złotych brutto. W transporcie międzynarodowym sięgają nierzadko 15000 złotych brutto.
Trzeba pamiętać o tym, że deklarowane w umowie o pracę wynagrodzenie często nie odzwierciedla realnych dochodów kierowcy.
Warto przeczytać: HVO100 - paliwo przyszłości? Olej roślinny i posmażalniczy zamiast ciężarówek elektrycznych
Na najwyższe zarobki mogą liczyć kierowcy ciężarówek z uprawnieniami ADR, czyli na przewóz materiałów niebezpiecznych. Wysokość zarobków kierowców pracujących w transporcie międzynarodowym wynika z kolei z długich tras oraz wliczenia do zarobków diet i dodatków z tytułu pracy poza krajem.
Na najwyższe zarobki kierowcy ciężarówek mogą liczyć w Europie w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W tych krajach wypłaty, w przeliczeniu na złotówki, wynoszą nawet 15000 złotych netto (na rękę). Tak dobrze płatne oferty pracy dla kierowców ciężarówek kuszą wielu Polaków, którzy w poszukiwaniu lepszych zarobków podejmują współpracę z firmami z zagranicy. Stąd też deficyt kierowców w Polsce.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, że prognozowane przeciętne wynagrodzenie w roku 2025 wynosi 8673 złotych.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Barometr Zawodów, zdj. tyt. Pexels
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: