Filtruj treść
Filtruj

Statystyki policyjne za 2024 rok: bezpieczeństwo na polskich drogach rośnie?

Autor: Maksym Słomski

Dodano: 10 stycznia 2025
Statystyki policyjne za 2024 rok: bezpieczeństwo na polskich drogach rośnie?

Polska policja opublikowała wstępne statystyki dotyczące bezpieczeństwa na polskich drogach w 2024 roku. Każdy kierowca powinien z nimi się zapoznać, by jeszcze lepiej zrozumieć to, jak zmienia się sytuacja na przestrzeni lat. W jaki sposób zmiana prawa wpłynęła na bezpieczeństwo pieszych? Ile osób zginęło na polskich drogach w 2024 roku? Tak wyglądał 2024 rok na polskich drogach.

Liczba ofiar śmiertelnych w Polsce w 2024 roku spadła, ale...

Wstępne dane polskiej policji, opublikowane 1 stycznia 2025 roku wskazują, że na polskich drogach w 2024 roku zginęło 1881 osób. To symboliczny spadek o 0,6% względem roku poprzedzającego. Niestety, najprawdopodobniej nie wynika to z postawy kierowców, czego dowodem mogą być kolejne, tym razem niepokojące dane. W 2024 roku policja odnotowała 21528 wypadków drogowych, w których rannych zostało 24825 osób. To wzrosty o odpowiednio 2,8 i 2,9% w porównaniu do 2023 roku. Przybyło także kolizji i to aż o 6,2% - w 2024 roku było ich 388601.

Źródło: KGP

Więcej kontroli trzeźwości, liczba pijanych kierowców w Polsce... w dół

Dużo bardziej pozytywnie rysują się statystyki dotyczące liczby pijanych kierowców w Polsce. W ramach prowadzonych w minionym roku działań policjanci przeprowadzili ponad 16 milionów badań na zawartość alkoholu w organizmie. To wzrost aż o 15,8% względem 2023 roku. Skutkiem było wykrycie 91300 nietrzeźwych kierowców, co jest liczbą mniejszą o 4,5% w porównaniu do roku poprzedzającego. Przyczyniło się to także do poprawy innych kluczowych statystyk.

Statystyki policyjne za 2024 rok wskazują, że odnotowano 1201 wypadków (9,8% mniej niż w 2023 r.) spowodowanych przez kierowców przebywających pod wpływem alkoholu. Odnotowano w nich 151 ofiar śmiertelnych, czyli mniej o 28,8% niż w 2023 roku. To krzepiące dane, choć policja nadal musi prowadzić regularne kontrole i akcje profilaktyczne, by wyeliminować nietrzeźwych kierowców z dróg.

Źródło: KGP

Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym? Nie każdy je respektuje

Według najnowszych policyjnych danych w 2024 roku zatrzymano aż 26155 kierujących, którzy w obszarze zabudowanym przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h. Nie pomogły wyższe mandaty, bowiem liczba ta stanowi wzrost aż o 10,1% względem 2023 roku.

"Dla przedziału przekroczenia prędkości od 51 do 60 km/h kwota mandatu karnego wynosi 1500 zł. Obok konsekwencji finansowych kierowca musi liczyć się z otrzymaniem punktów karnych – w tym wypadku 13 pkt. Kierowca, który przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o przynajmniej 51 km/h musi liczyć się z utratą prawa jazdy i jest to kara niezależna od pozostałych obciążeń. Dokument odbierany jest na okres 3 miesięczny. Jazda bez niego wiąże się z kolejnym mandatem i wydłużeniem utraty prawa jazdy za prędkość" - przypomina policja.

Bezpieczeństwo pieszych po zmianie przepisów? Policyjne statystyki za 2024 rok nie pozostawiają złudzeń

Wielu kierowców zastanawiało się jak kwestie pierwszeństwa na pasach wpłyną na bezpieczeństwo pieszych po zmianie przepisów. Otóż w 2024 roku liczba wypadków z udziałem pieszych spadła o 4,7% do poziomu 4719 wypadków. Śmierć w ich wyniku poniosło 419 osób, czyli mniej o 7,9% niż w 2023 roku.

Słodko-gorzki obraz raportu i zapowiedź poprawy bezpieczeństwa na drogach w 2025 roku

O ile zatem liczba ofiar śmiertelnych w Polsce w 2024 roku spadła, podobnie jak liczba pijanych kierowców, to policyjne statystyki pokazują wyraźnie pola do poprawy. Przedstawiciele formacji mundurowej jasno określili, że w wielu obszarach potrzebna jest intensyfikacja działań. Jakich?

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów nadal okazuje się niespecjalnie efektywny. Tylko w 2024 roku policjanci zatrzymali 16534 osoby, które naruszyły sądowy zakaz prowadzenia pojazdów (czyn z art. 244 kk). 8281 osób nie stosowało się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania (czyn z art. 180a kk), a 263 kierowców zlekceważyło 3-miesięczny okres zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o wartość większą niż 50km/h na obszarze zabudowanym oraz 44 kierowców kierujących w okresie obowiązywania wydłużonego do 6 miesięcy okresu zatrzymania prawa jazdy.

Źródło: KGP

Do powyższych dochodzą kwestie związane ze statystykami kolizji i wypadków drogowych, których przybyło względem 2023 roku.

"W ramach „Krajowego Programu działań profilaktycz­nych na lata 2024-2026 koordynowanych przez Biu­ro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji”, pod głównym hasłem: „Dla każdego jest miejsce na drodze” prowadzone są liczne działania informacyjno-edukacyjne skierowane do poszczególnych grup uczestników ruchu drogowego, takie jak „Bezpieczne ferie”, „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”, „Jednośladem bezpiecznie do celu”, „Bezpieczne wakacje”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Świeć przykładem – Noś odblaski!”, „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Jednocześnie prowadzone są inne działania profilaktyczne propagujące problematykę bezpieczeństwa ruchu drogowego, takie jak Dzień Bez­piecznego Kierowcy, Europejski Tydzień Mobilności – ROADPOL Safety Days oraz Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych" - czytamy w komunikacie prasowym policji.

Wskazano, że głównymi celami jest prowadzenie kontroli kierujących oraz działań edukacyjnych. Zapowiedziano brak taryfy ulgowej wobec nietrzeźwych i znajdujących się pod wpływem środków odurzających kierowców. Policja będzie współdziałać z organami państwowymi, samorządowymi oraz organizacjami społecznymi, aby statystyki policyjne za 2025 rok wyglądały korzystniej niż te za 2024 rok.

Źródło: Policja.pl, zdj. tyt. KPP w Cieszynie

Autor: Maksym Słomski

Pasjonat świata nowych technologii i motoryzacji, odpowiedzialny za dział aktualności. Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania dziennikarz. Miłośnik kotów.
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x