Filtruj treść
Filtruj

Afera korupcyjna w opolskim ITD. Funkcjonariusze i właściciele firm transportowych zatrzymani

Autor: Maksym Słomski

Dodano: 20 stycznia 2025
afera korupcyjna w opolskim itd

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu poinformowali o zatrzymaniu 11 osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne. Chodzi o sprawę korupcji w Inspekcji Transportu Drogowego (ITD), którą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu badano przez ostatnie dwa lata. Przekroczenie uprawnień i niedopełnienia obowiązku w celu osiągnięcia korzyści majątkowej to tylko niektóre zarzuty kierowane pod adresem funkcjonariuszy ITD i osób cywilnych.

Korupcja w ITD. Zatrzymano 11 osób

Policjanci z Opola niemal dwa lata badali powiązania korupcyjne pomiędzy trzema pracownikami opolskiego oddziału ITD, a podmiotami gospodarczymi prowadzącymi działalność w zakresie transportu drogowego. W trakcie śledztwa zgromadzono obszerny materiał dowodowy, w tym zeznania ponad 30 świadków. Niedawno dokonano pierwszych zatrzymań.

Inspektorzy ITD w ramach swojej nielegalnej działalności przeprowadzali postępowania kontrolne w firmach transportowych w taki sposób, aby nie kończyły się one karami administracyjnymi dla przedsiębiorców. Funkcjonariusze ITD zamieszani w aferę korupcyjną podpowiadali również przedsiębiorcom, jak powinni oni przygotować dokumenty objęte kontrolą, aby nie doszło do wymierzenia kar. Wreszcie, kontrole ITD nie były prowadzone skrupulatnie. Zatrzymani funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego mieli nakłaniać innych inspektorów, by lekceważyli oni uchybienia w konkretnych firmach.

26 zarzutów i nawet 10 lat pozbawienia wolności

Komenda Wojewódzka Policji w Opolu przekazuje, że pośród 11 zatrzymanych osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne było trzech funkcjonariuszy opolskiego oddziału ITD. Oprócz nich zatrzymano także właścicieli firm transportowych. Wszystkim zatrzymanym postawiono łącznie 26 zarzutów.

"W przypadku inspektorów zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązku. W przestępstwach popełnianych przez funkcjonariuszy publicznych brały udział także osoby cywilne, one również usłyszały zarzuty dotyczące udziału w przestępstwie urzędniczym, popełnionym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej" - czytamy w policyjnym komunikacie.

Wobec zatrzymanych zastosowano dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe o łącznej kwocie 85 tysięcy złotych. KWP w Opolu podaje, że zabezpieczono mienie w wysokości 100 tysięcy złotych na poczet kar. Oskarżonym za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Źródło: Policja.pl, KWP w Opolu, zdj. tyt. Gov.pl (inne zatrzymanie)

Autor: Maksym Słomski

Pasjonat świata nowych technologii i motoryzacji, odpowiedzialny za dział aktualności. Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania dziennikarz. Miłośnik kotów.
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x