Polska od kilku dni żyje sprawą 14-latka śmiertelnie potrąconego przez kierowcę busa. Wczoraj zapadła decyzja sądu w kwestii jego tymczasowego aresztowania, czemu towarzyszyła jasna zapowiedź ze strony wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Powstanie zautomatyzowany system sprawdzania uprawnień kierowców przez przedsiębiorców. Wiemy już kiedy.
We wtorek odbyła się konferencja poświęcona możliwości weryfikacji uprawnień kierowców przez ich pracodawców. O takie zmiany od przeszło dwóch lat postuluje branża transportowa. Ówczesny minister cyfryzacji Janusz Cieszyński stwierdził, że istnieje już portal, gdzie firmy mogą weryfikować ważność uprawnień. Nowa władza w obliczu niedawnej tragedii zdecydowała się zmienić ten stan rzeczy. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że jeszcze w styczniu powstanie zautomatyzowany system pozwalający przedsiębiorcom sprawdzać uprawnienia ich pracowników. Prace nad nim trwają od kilku miesięcy.
Przypominamy, że kierowca, który w Warszawie potrącił śmiertelnie 14-letniego obywatela Ukrainy, był 43-letnim kurierem jednej z popularnych firm przewozowych. Mężczyzna miał orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Na ten moment wiemy już, że Ministerstwo Cyfryzacji szykuje zmiany, jakie pozwolą natychmiastowo pozyskiwać dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Te będą udostępniane pośrednikom przy przewozie oraz firmom przewozowym. Obecnie CEPiK pozwala sprawdzać uprawnienia danej osoby, ale dane należy wprowadzać ręcznie.
"W najbliższych dniach, a na pewno do końca stycznia, cały proces sprawdzania przez przedsiębiorców danych dotyczących uprawnień do jazdy w CEPiK-u będzie zautomatyzowany i dostępny dla przedsiębiorców w sposób łatwy i czytelny"
- zapewnił cytowany przez PAP Krzysztof Gawkowski.
Wcześniejszy apel zakładał automatyczne przesyłanie przedsiębiorcom informacji o zatrzymaniu prawa jazdy pracujących dla nich kierowców. Prawdopodobnie zapowiedziany system będzie opierał się na takiej właśnie zasadzie.
Niestety, zgodnie z ustaleniami Radia ZET, w systemie nie będzie informacji o sądowym zakazie prowadzenia pojazdu. Konfederacja Lewiatan uważa, że system powinien być docelowo kompletny.
W tym celu należy udać się na rządową stronę gov.pl pod tym adresem i kliknąć w banerek sprawdź uprawnienia kierowcy. Na kolejnej stronie należy wpisać imię oraz nazwisko kierowcy, a także serię i numer blankietu z prawa jazdy, tymczasowego elektronicznego prawa jazdy lub serię i numer druku z pozwolenia na kierowanie tramwajem. Chęć dokonania sprawdzania trzeba finalnie potwierdzić przyciskiem "sprawdź uprawnienia".
Zgodnie z obietnicą, CEPiK zostanie zmodyfikowany do końca stycznia, aby umożliwić codzienną, zautomatyzowaną i bezpłatną weryfikację. Jednocześnie zaznaczono, że wymagało to będzie współpracy resortu cyfryzacji z firmami.
Kolejne szczegóły związane ze zautomatyzowanym systemem sprawdzania ważności praw jazdy poznamy niebawem.
Źródło: PAP, Radio ZET, zdj. tyt. Gov.pl
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: