Kierownik działu transportu został zawieszony w obowiązkach kierowniczych. Oskarżony o brak nadzoru poszedł na zwolnienie chorobowe (od 3 miesięcy). Po 30 dniach, na jego miejsce powołano p.o. kierownika transportu, który również poszedł na zwolnienie chorobowe (od 8 tygodni). W okresie zawieszenia kierownika - zastępował go starszy specjalista, który w karcie stanowiskowej ma wpisane „zastępowanie kierownika działu podczas jego nieobecności”. Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika, który zastępuje kierownika na podstawie dopisania zadania w karcie stanowiskowej? Czy należy wysłać starszego specjalistę na dodatkowe badania, które stwierdzą brak przeciwskazań do zajmowania stanowiska kierowniczego? Czy pracownikowi, który zastępuje kierownika i wykonuje również swoje obowiązki pracodawca musi wypłacić dodatkowe wynagrodzenie? Jaki jest zakres odpowiedzialności starszego specjalisty, który nie jest przecież zatrudniony na stanowisku kierowniczym, a tylko zastępuje kierownika? Jaka jest różnica między zastępowaniem kierownika, a pełnieniem obowiązków kierownika?
Zacznijmy od najbardziej podstawowej kwestii, czyli od sposobu powierzenia pracownikom nowych obowiązków związanych z czasową absencją osoby normalnie odpowiedzialnej za realizację tych obowiązków. Mamy następujące możliwości:
Wcześniejsze ujęcie w obowiązkach pracowniczych pewnej grupy obowiązków aktualizującej się w przypadku nieobecności innego pracownika w pracy.
Powierzenie wykonywania innej pracy bez potrzeby stosowania wypowiedzenia zmieniającego (maksymalnie na 3 miesiące w roku kalendarzowym).
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu,możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu. Wyślij SMS o treści: WPR na numer 92568. Otrzymasz zwrotnego sms'a z kodem, który wpisz w poniższe pole. Koszt SMSa: 29 zł netto (35.67 zł brutto)
ekspert z zakresu prawa związanego z transportem drogowym, prelegent szkoleń dla kadry zarządzającej przedsiębiorstw transportowych, absolwent studiów podyplomowych z zakresu prawa gospodarczego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (praca dyplomowa na temat statusu prawnego kierowcy w międzynarodowym transporcie drogowym), a wcześniej Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Własna praktyka doradcza - Prawnik w transporcie