Od lutego 2022 r. skończyła się możliwość wypłacania kierowcom będącym w zagranicznej podróży delegacji, jak w tej sytuacji rozwiązać zagadnienie zaliczek dla kierowców? Przed pakietem mobilności otrzymywali je na poczet przyszłych rozliczeń podróży służbowych za które otrzymywali delegacje. W obecnym stanie prawnym nie jest to już możliwe, jednakże problem zaliczek pozostał, kierowcy nadal o nie występują. Czy można wypłacić zaliczkę na poczet wynagrodzenia, jeśli tak to w jaki sposób później ją rozliczyć, zapłacić składki na ZUS/US itd.?
W pierwszym rzędzie należy zaznaczyć, że zaliczka na poczet przyszłego wynagrodzenia jest rodzajem chwilówki i podlega zwrotowi. Od jej kwoty pracodawca ma obowiązek naliczyć składki ZUS i podatek dochodowy, chyba że pracownik ją rozliczy w tym samy miesiącu, w którym została pobrana.
Tego rodzaju zaliczka nie jest zatem tym samym co wypłacane kierowcom zaliczki na poczet dyżurów, a tym bardziej w niczym nie przypomina zaliczek na przewidywane koszty podróży służbowej.
Z artykułu dowiesz się:
Co zmieniło się w zakresie wypłacania zaliczek od lutego 2022 r?
Jak można obecnie wypłacać zaliczki kierowcom międzynarodowym?
Jaka jest różnica w zaliczkach dla kierowców międzynarodowych - podlegających i niepodlegających delegowaniu?
Zyskaj dostęp i korzystaj z:
Mam już dostęp
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: