Pracodawca, który błędnie ustali liczbę dni wynagrodzenia chorobowego pracownika, musi sporządzić odpowiednie korekty dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Przedstawiamy, jak skorygować 6 najczęściej popełnianych błędów.
Artykuł 92 Kodeksu pracy przewiduje, że w razie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, wypadkiem w drodze do i z pracy - pracownikom przysługuje wypłata wynagrodzenia chorobowego. Chodzi oczywiście o osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
Składki od wynagrodzenia chorobowego
Zgodnie z przepisami wynagrodzenie chorobowe jest kosztem pracodawcy, nie można zaliczyć go w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto od wypłaty wynagrodzenia chorobowego nie nalicza się również składek na ubezpieczenia społeczne. Nalicza się wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Liczba dni chorobowego
Liczbę dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego uzależniono od wieku osoby ubezpieczonej. Otóż pracownikom w wieku poniżej 50 lat przysługuje wypłata wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym.
Z artykułu dowiesz się:
Czym różni się wynagrodzenie chorobowe od zasiłku chorobowego?
Jak skorygować błąd w ustalaniu wynagrodzenia chorobowego?
Czy okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego, od nowego roku, zacznie się od nowa?
Zyskaj dostęp i korzystaj z:
Mam już dostęp
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: