Pracodawca, który błędnie ustali liczbę dni wynagrodzenia chorobowego pracownika, musi sporządzić odpowiednie korekty dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Przedstawiamy, jak skorygować 6 najczęściej popełnianych błędów.
Artykuł 92 Kodeksu pracy przewiduje, że w razie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, wypadkiem w drodze do i z pracy - pracownikom przysługuje wypłata wynagrodzenia chorobowego. Chodzi oczywiście o osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
Składki od wynagrodzenia chorobowego
Zgodnie z przepisami wynagrodzenie chorobowe jest kosztem pracodawcy, nie można zaliczyć go w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto od wypłaty wynagrodzenia chorobowego nie nalicza się również składek na ubezpieczenia społeczne. Nalicza się wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Liczba dni chorobowego
Liczbę dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego uzależniono od wieku osoby ubezpieczonej. Otóż pracownikom w wieku poniżej 50 lat przysługuje wypłata wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym.
Z artykułu dowiesz się:
Czym różni się wynagrodzenie chorobowe od zasiłku chorobowego?
Jak skorygować błąd w ustalaniu wynagrodzenia chorobowego?
Czy okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego, od nowego roku, zacznie się od nowa?
Firma prowadzi działalność transportową i zatrudnia kilku kierowców. Niektórzy pracownicy zaczęli przebywać na izolacji domowej albo są na kwarantannie. Kto w takiej sytuacji powinien płacić pracownikom za czas izolacji i kwarantanny – ZUS czy firma?
Za czas kwarantanny i izolacji domowej świadczenia chorobowe przysługują na ogólnych zasadach. Oznacza to, że za 33 dni (lub 14 dni) kwarantanny/izolacji należne jest wynagrodzenie chorobowe płatne przez zakład pracy.
Tak, należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy. Przysługuje ono pracownikowi za okres nieświadczenia pracy na kwarantannie także wówczas, gdy okres ten przypada na dni wolne od pracy.
Przedsiębiorcy, którzy mają zaległości w ZUS, nie dostaną zasiłku chorobowego, a osoby zwolnione z pracy będą mogły pozostawać na chorobowym tylko przez 91 dni. Wejście w życie pierwszych zmian jest planowane na 1 kwietnia, a następnych na 1 stycznia.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »