Dania za półtora roku zrezygnuje z eurowiniet i wprowadzi opłatę drogową dla samochodów ciężarowych uzależnioną od dmc pojazdu i emisji CO2. Różnice będą spore, bo dla zestawu ciężarowego o dmc powyżej 32 ton opłata za emisję CO2 wyniesie od 0,10 DKK (w 5 klasie emisji) do 0,68 DKK (w 1 klasie emisji).
Pisaliśmy o tym:
Zamiast Eurowiniet w Danii zaczną obowiązywać elektroniczne opłaty drogowe. Wysokość opłaty będzie zależała m.in. od pokonanej odległości.
Od lipca 2022 r. za przejazd autostradami i tzw. drogami I klasy (przeznaczone dla dalekobieżnego ruchu tranzytowego, oznaczone numerami od 1 do 9) obowiązują wyższe stawki opłat. Jest to jednak dopiero pierwszy etap podwyżek – drugi zostanie wprowadzony od 23 stycznia 2023 r. Opłatami objęto również – bezpłatne dotąd drogi II klasy. Obniżeniu ulegną jednak ceny winiet.
Holenderski parlament przegłosował wprowadzenie myta zamiast winiet dla ciężarówek. Zmiana zacznie jednak obowiązywać nie wcześniej niż od 2024 r.
Komisja Europejska pracuje nad zmianami w systemie winiet obowiązujących w krajach Europy. Celem jest różnicowanie opłat dla pojazdów ciężkich na podstawie emisji CO2. Promowane będzie wprowadzanie na rynek pojazdów o niższych emisjach, co ma pomóc w walce ze zmianami klimatu, zatorami na drogach i wspomóc wydatki na infrastrukturę drogową. Od czego zależeć będą różnice w wysokości opłat?
Tak wynika z zapowiedzi niemieckiego ministra transportu. Rozszerzenie opłat drogowych na kolejną kategorię pojazdów ma skutkować zwiększeniem wpływów do budżetu o dodatkowe 500 milionów euro rocznie. Środki te mają być przeznaczone na utrzymanie infrastruktury drogowej.
Holenderski rząd przedstawił założenia nowego systemu pobierania opłat drogowych. Opłaty mają obowiązywać na autostradach oraz na niektórych drogach niższej kategorii - służących do unikania autostrad. Opłata będzie wynosiła ok. 15 eurocentów za przejechany kilometr.
Od 1 stycznia 2016 r. Słowacja wprowadziła elektroniczne winiety, które zastąpiły dotychczasowe, naklejane na przednią szybę samochodu. Dzięki temu kierowca nie musi już posiadać przy sobie dowodu zapłaty, a samą winietę może nabyć jeszcze przed wyruszeniem w trasę.
Kierowcy wybierający się do naszych zachodnich sąsiadów będą musieli płacić za przejazd wszystkimi drogami. Opłaty będą uzależnione od wieku pojazdu i pojemności silnika.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »