Jak ustalić wartość odszkodowania za uszkodzony towar? Jeżeli towar ma większą wartość niż 8,33 SDR to warunkiem koniecznym jest: po pierwsze - wpisanie tego w list przewozowy w CMR, i po drugie – odpowiednia adnotacja w umowie (zleceniu przewozowym). Dla przykładu, jeśli transportowane są 4 palety, a nich 100 pudeł, a w wyniku transportu dwie z nich uległy uszkodzeniu to - czy maksymalną wartość odszkodowania jaką może żądać od przewoźnika zleceniodawca jest waga dwukrotności pudeł x 8,33 x SDR (w przypadku braku adnotacji o zwiększonym koszcie ładunku)? Jeżeli kierowca podczas załadunku zrobi adnotację w CMR, że nie może dokładnie sprawdzić czy towar jest uszkodzony - ze względu na szczelne owinięcie np. folią i poinformuje o tym zleceniodawcę – czy jest to wystarczające, aby nie brać odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia towaru? Dodatkowo zrobione zostałyby zdjęcia towaru i zabezpieczenia na aucie?
Przeczytaj także:
Przeczytaj – w jakich sytuacjach odszkodowania za uszkodzenie towaru można jednak wliczyć w koszty:
W przedstawionej sytuacji strata była następstwem zdarzenia losowego niezależnego od woli samozatrudnionego. Otrzymana nota obciążeniowa nie jest karą, tylko stanowi zwrot poniesionych kosztów przez zleceniodawcę. Zatem poniesiony przez przedsiębiorcę wydatek w postaci uiszczenia zobowiązania pieniężnego na rzecz zleceniodawcy z tytułu uszkodzenia towaru - może stanowić koszt uzyskania przychodów w działalności.
Z artykułu dowiesz się:
W transporcie międzynarodowym relacje między odbiorcą a nadawcą regulowane są w przepisach konwencji CMR. Ogranicza ona zgłaszanie zastrzeżeń do ładunku do jednego tygodnia. Sprawdź jakie masz prawa.
Przewóz towarów jest czynnością ryzykowną. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia lub utraty towaru. Jeżeli do tego dojdzie, pojawia się problem – jak ustalić odpowiedzialność odszkodowawczą przewoźnika? Poznaj reguły ustalania wartości szkody.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »