Przeczytaj także:
Obejrzyj wideo:
Formularz ten funkcjonuje pod wieloma nazwami: zaświadczenie o działalności, zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu, urlopówka, karta urlopowa. W każdym przypadku chodzi o ten sam dokument, którego oficjalna nazwa brzmi: Zaświadczenie o działalności.
Obecnie w przypadku tachografu cyfrowego istnieje konieczność rejestracji aktywności niezarejestrowanych przez tachograf za pomocą wpisów ręcznych (manualnego wprowadzania danych za pomocą klawiszy tachografu). Stosowanie tzw. urlopówek ma charakter wyjątkowy, natomiast dokument ten jest cały czas w obrocie prawnym i może być stosowany.
W przypadku braku zarejestrowania aktywności na karcie kierowcy, trzeba wystawić zaświadczenie o działalności kierowcy. Jednak pojawia się wątpliwość - w jaki sposób wystawić taki dokument w sytuacji wykonywania różnych aktywności. Dla przykładu - jazda pojazdem bez obowiązku stosowania tachografu powinna być zaznaczona w zaświadczeniu w rubryce numer 17, natomiast wykonywanie innych prac odznaczone powinno być w rubryce numer 18. Natomiast w jednym dokumencie można zaznaczyć tylko jedną aktywność kierowcy.
Obejrzyj także:
Obejrzyj szkolenie:
Obecnie nie ma już żadnej sytuacji, w której trzeba wystawiać urlopówki. Jeśli wszystkie aktywności kierowcy są zarejestrowane na karcie lub wykresówkach, nie ma potrzeby wystawiać zaświadczeń. Zaświadczenia wystawia się tylko za okresy, których na karcie lub wykresówce brakuje.
- formularz ten funkcjonuje pod wieloma nazwami: zaświadczenie o działalności, zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu, urlopówka, karta urlopowa. W każdym przypadku chodzi o ten sam dokument – czyli tzw. urlopówkę.
Zmiany wprowadzone przez pakiet mobilności sprawiły, że urlopówka stała się dokumentem, co do którego nie do końca wiadomo – jak i kiedy go stosować. Zapraszamy na szkolenie podczas którego wyjaśnione zostaną wątpliwości, obalone zostaną mity oraz potwierdzone pewne fakty w zakresie prawidłowego wystawienia zaświadczeń. Szkolenie prowadzi doświadczony kontroler inspekcji transportu drogowego.
Zobacz także:
Zaświadczenie o działalności kierowców jest dokumentem, którego wypełnienie sprawia problemy nawet osobom doświadczonym w zarządzaniu transportem. Na szkoleniu skupimy się na najważniejszych kwestiach związanych z wypełnianiem i stosowaniem tzw. urlopówek. Szkolenie prowadzi doświadczony kontroler, dzięki czemu omawiana tematyka będzie zaprezentowana - z punktu widzenia służb kontrolnych.
Jeśli wszystkie aktywności kierowcy są zarejestrowane na karcie lub wykresówkach, nie ma konieczności wystawiania zaświadczeń. Zaświadczenia wystawia się tylko za okresy, których na karcie lub wykresówce brakuje. Sprawdź kiedy warto mieć urlopówkę.
Odpowiadając na pytanie – kierowca powinien rejestrować w trybie wpisów manualnych - aktywności niezarejestrowane za pomocą tachografu, np. jako „inna praca” okresy prowadzenia pojazdu bez tachografu (dmc do 3,5 t.).
W przypadku braku obiektywnej możliwości wykonania wpisów ręcznych w drodze wyjątku można stosować świadectwo o działalności kierowcy tzw. urlopówkę.
Jakie zmiany wprowadził pakiet mobilności?
Przepisy tzw. pakietu mobilności wprowadziły dużą zmianę w zakresie rejestracji aktywności kierowców (od 20 sierpnia 2020 r.), a jednym z ważniejszych kierunków zmian tych zapisów jest zasadnicze odejście od tzw. urlopówek. Wprowadzono wtedy jako zasadę – rejestrację aktywności kierowcy w sposób automatyczny (za pomocą tachografu) lub w trybie tzw. wpisów manualnych.
Zaświadczenia o działalności kierowców (urlopówki), nadal mogą być jednak stosowane ale w ściśle określonych sytuacjach.
Jeżeli kierowca zrobi wpis manualny, to nie ma obowiązku wystawiania zaświadczeń.
Z artykułu dowiesz się:
Czy warto wypisać jedną czy urlopówkę czy więcej?
Czy należy wypisać jedną urlopówkę za każdy dzień?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »