Polski Fundusz Rozwoju poinformował, że rozpoczął się proces rozliczania i umarzania subwencji dla mikrofirm i MŚP w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0. Wnioski, przez swoją bankowość internetową, firmy mogą składać od 30 kwietnia 2021 r.
ZUS wraz z urzędami skarbowymi zamierza przyjrzeć się zasadności pozyskiwania środków z kolejnych tarcz antykryzysowych. Weryfikacji będzie podlegać m.in. prawdziwość oświadczeń, które uprawniały do pozyskiwania pomocy. Zapoznaj się ze swoimi prawami w trakcie kontroli ZUS. Świadomość przysługujących Ci praw, pozwoli łatwiej przebrnąć przez całe postępowanie kontrolne, jak i pokontrolne. Trzeba pamiętać, że na kontrolujących też są nałożone prawa i obowiązki.
Na postawie przepisów tarczy antykryzysowej 6.0. można uzyskać dodatkowe świadczenie postojowe, jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacania składek. Wnioski można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Znamy terminy, od kiedy można składać wnioski.
W styczniu ruszy druga Tarcza Finansowa PFR. Skorzystają z niej firmy zajmujące się m.in.: t ransportem pasażerskim oraz branżą turystyczną. W arunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 różnią się w zależności m.in. od wielkości firmy oraz poziomu spadku przychodów. Na jakie wsparcie będą mogły liczyć firmy i jakie warunki trzeba będzie spełnić?
Na mocy tarczy antykryzysowej mikroprzedsiębiorcy mogli ubiegać się o pożyczkę na dalsze prowadzenie firmy w czasie pandemii. Sprawdź, jak rozliczyć tę pożyczkę przy prowadzeniu działalność gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym.
Od 15 października przedsiębiorcy m.in. z branży turystycznej, mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o pomoc. Przewidziano trzy typy wsparcia: świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Wnioski można składać tylko elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Regulacje podpisanej przez Prezydenta ustawy wskazują branżowo przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać ze świadczenia postojowego i dodatkowego świadczenia postojowego oraz ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień br. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia udzielanego przez ZUS przedstawicielom branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej.
Dofinansowanie z tarczy może obejmować m.in. dodatek stażowy i premię regulaminową – tak wynika ze stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dotyczy ro dofinansowania do wynagrodzeń pracowników objętych przestojem lub skróconym czasem pracy lub o dofinansowanie części kosztów w firmach zatrudniających do 249 osób
Kolejna odsłona rozwiązań antykryzysowych zakłada m.in. dopłaty do kredytów dla przedsiębiorców, wakacje kredytowe dla konsumentów, którzy stracili dochody, ochronę polskich firm przed wrogim przejęciem oraz uelastycznienie prawa pracy. Projekt ustawy nazywany także „tarczą Emilewicz” trafił do Sejmu. Sprawdźmy z czego może skorzystać branża transportowa.
Rząd zaproponował dla firm transportowych leasing operacyjny z 12-miesięczną karencją w spłacie oraz pożyczki obrotowe. Przedsiębiorcy chcący skorzystać z instrumentów przygotowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. w ramach tarczy antykryzysowej, będą mogli składać wnioski przez Internet. Sprawdź szczegóły.
Od 18 kwietnia 2020 r. większe podmioty zatrudniające od 10 do 49 pracowników zostały zwolnione z połowy składki na ZUS. Można też odzyskać składkę marcową, wystarczy złożyć wniosek. Sprawdź jakie zwolnienia ustanowiono w Tarczy antykryzysowej 2.20!
Ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu regulacji, które składają się na Tarczę Antykryzysową. Pierwsze regulacje w tym zakresie weszły w życie 1 kwietnia br. Kolejne obowiązują od 18 kwietnia. Wśród rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa w Polsce, jest wsparcie realizowane przez ZUS.
Od 1 kwietnia br. przedsiębiorca, który zatrudnia nie więcej niż 9 pracowników może skorzystać m.in.: ze zwolnienia ze składek ZUS, mikropożyczki, dofinansowania z FGŚP. Sprawdź na przykładach jak skorzystać z pomocy.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Objęcie zwolnieniem ze składek ZUS także przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 osób, a nie jedynie mikrofirm, zakłada tarcza antykryzysowa 2.0. Tacy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na 50-proc. ulgę przez trzy miesiące w składkach na ubezpieczenia społeczne. Ustawa przedłuża także wypłatę postojowego, rozszerza katalog podmiotów, które będą mogły skorzystać z mikropożyczki. Ustawa została już uchwalona przez Sejm.
Automatyczne przedłużenie kwalifikacji kierowcy i prawa jazdy, możliwość zatrzymania kierowcy w pracy, wakacje składkowe dla 9 pracowników ze średnich firm i złagodzenie procedury dotyczącej ogłaszania upadłości – m.in. takie założenia ma zawierać druga specustawa z pomocą dla przedsiębiorców przygotowywana przez rząd.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »