Objęcie zwolnieniem ze składek ZUS także przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 osób, a nie jedynie mikrofirm, zakłada tarcza antykryzysowa 2.0. Tacy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na 50-proc. ulgę przez trzy miesiące w składkach na ubezpieczenia społeczne. Ustawa przedłuża także wypłatę postojowego, rozszerza katalog podmiotów, które będą mogły skorzystać z mikropożyczki. Ustawa została już uchwalona przez Sejm.
Od 1 kwietnia 2020 r. obowiązuje specustawa dotycząca szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Ustawa przewiduje szereg rozwiązań mających na celu wsparcie przede wszystkim mikroprzedsiębiorstwom. Podatnicy po spełnieniu określonych warunków mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy też mogą otrzymać świadczenie postojowe. Dziś Sejm uchwalił tarczę 2.0.
Polecamy także:
Nowa tarcza skierowania jest nie tylko do mikroprzedsiębiorców, ale też do podatników zatrudniających do 49 osób. Ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z częściowego zwolnienia ze składek ZUS podatników, którzy na dzień 29 lutego 2020 r. zatrudniali do 49 osób.
Zwolnienie będzie przysługiwać w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed 1 lutego 2020 r.
Liczbę ubezpieczonych oblicza się nie uwzględniając ubezpieczonych będących pracownikami młodocianymi, zatrudnionymi w celu przygotowania zawodowego.
Ustawa zakłada możliwość przyznania postojowego nie jednorazowo, a nawet trzykrotnie. Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w 2020 r. nie więcej niż trzykrotnie, z zastrzeżeniem, zaś osobie prowadzącej działalność gospodarczą świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę nie więcej niż trzykrotnie.
Warunkiem przyznania kolejnego świadczenia postojowego jest wykazanie w oświadczeniu, że sytuacja materialna wykazana we wniosku, o którym mowa w art. 15zs, nie uległa poprawie.
Tarcza antykryzysowa 2.0 zakłada zwolnienie od 1 lipca 2020 r. z podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaży i zamiany walut wirtualnych w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Przedłuża się do 30 września 2020 r. termin do złożenia oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych, w przypadku podmiotów, których rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 r., a zakończył przed 31 grudnia 2019 r.
Przedłużono też do 31 grudnia 2020 r. termin do dołączenia do lokalnej dokumentacji cen transferowych grupowej dokumentacji cen transferowych w przypadku podmiotów, których rok obrotowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 r. i zakończył przed 31 grudnia 2019 r.
Rozszerzono krąg mikroprzedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z pożyczki, o podatników, którzy nie zatrudniają pracowników poprzez rezygnację z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na 29 lutego 2020 r.
Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikroprzedsiębiorca będzie musiał prowadzić działalność przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Podatnik będący podatkową grupą kapitałową, który poniesie w 2020 r. negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 i nie spełni z tego powodu warunku rentowności oraz braku zaległości podatkowych, zachowa status podatkowej grupy kapitałowej.
Projekt wprowadza w usługach komórkowych nielimitowanego dostępu do „publicznych” stron internetowych (m.in. strony w domenie gov.pl, usługi umożliwiające zdalną diagnostykę medyczną, usługi e-learningu umożliwiające zdalną pracę nauczycieli i uczniów).
Źródło: rządowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – projekt został uchwalony przez Sejm, teraz zajmie się nim Senat.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: