Czy przerwę śniadaniową możesz wliczyć w czas pracy? Czy dopuszczalne są dwa skrócone odpoczynki tygodniowe pod rząd? Czy na pewno wiesz, jak ustalić porę nocną? Między innymi o to najczęściej pytają kierujący ciężarówkami i polscy przewoźnicy drogowi. Przybliżamy wybrane zagadnienia w zakresie czasu pracy kierowcy zawodowego.
Dane dotyczące przewoźników znajdujące się w Krajowym Rejestrze Elektronicznym Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD), będą dostępne dla wszystkich właściwych organów innych państw członkowskich. Tak wynika z nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Przepisy wejdą w życie 13 lipca br.
Jeśli w firmie, dla której realizowany było przewóz, odbędzie się kontrola skarbowa – obejmie ona też firmę transportową. Kontrole będą ponadto mogły być przeprowadzane pod nieobecność kontrolowanego lub upoważnionej przez niego osoby.
Od 30 listopada 2017 r. rusza KREPTD. Jest to elektroniczny rejestr firm transportowych. Wszystkie służby kontrolne uzyskają dostęp do informacji o naruszeniach przepisów przez firmy transportowe. Czy to utrudni pracę przewoźników?
Belgijski system elektronicznych opłat drogowych jest bardzo awaryjny. Zdarza się, że odnotowuje przejazd, ale bez informacji o opłacie. W efekcie nakładane są na przewoźników nieuzasadnione kary.
Sąd Najwyższy rozstrzygnął spór między przewoźnikiem a jedną z największych firm leasingowych. Dotyczył on zapłaty kary umownej za brak zwrotu ciągnika siodłowego po wypowiedzeniu umowy przez firmę leasingową. Jaki wpływ na rynek transportowy będzie miało rozstrzygnięcie SN?
Przewoźnicy będą musieli na żądanie organu podatkowego przekazywać swoje dane finansowo-księgowe w ujednoliconej formie elektronicznej. Większe firmy będą musiały stosować to od lipca tego roku, a małe i średnie - za dwa lata.
Od 1 grudnia 2015 r. przedsiębiorcy mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne oraz rozłożenie należności na raty także tych finansowanych przez ubezpieczonego.
Dobra wiadomo ść dla przewo źnik ów, kt órzy planuj ą za ło ży ć sp ółk ę z o.o. Wsp ólnicy nie b ęd ą musieli tworzy ć kapita łu zak ładowego. Ponadto zostanie wprowadzony test wyp łacalno ści chroni ący sp ółk ę przed bankructwem.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »