We Francji do taryfikatora dodano karę, za naruszenia związane z czasem pracy kierowców. Dotyczy ona opóźnienia w odebraniu tygodniowego odpoczynku – po sześciu dziennych okresach jazdy.
Parlament Francuski poprzez aktualizację Ustawy 2018-771 w sprawie swobody wyboru przyszłości zawodowej wprowadził do Kodeksu Pracy wysokie kary administracyjne za naruszenia w obszarze delegowania kierowców zawodowych i ustawy Loi Macron. Zmiany weszły w życie w marcu 2019 r.
W Wielkiej Brytanii kierowca, który spowodował wypadek z powodu przekroczenia prędkości, ścigania się z innymi kierowcami lub używania telefonu komórkowego - będzie mógł dostać nawet karę dożywocia.
W przygotowywanej nowelizacji ustawy o transporcie drogowym pojawi się sporo zmian w taryfikatorze przewinień. Najwięcej nowych kar dotyczyć będzie naruszenia przepisów o stosowaniu tachografów. Sprawdź co się zmieni.
1 czerwca wejdzie w życie ustawa zaostrzająca kary za przestępstwa popełnione na drodze. Wydłuży się też okres, w którym można nałożyć karę. Zobacz, co się zmieni.
Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie karnym i Kodeksie wykroczeń. Kary nakładane na kierowców zostaną znacznie zaostrzone. Zobacz, co się zmieni.
Do walki z wykroczeniami drogowymi Francuzi wykorzystują system dosyć ostrych kar - od mandatów egzekwowanych na miejscu wykroczenia, przez kaucje, po zatrzymanie pojazdów i praw jazdy. Zobacz, kiedy stracisz uprawnienia do kierowania pojazdami we Francji.
Minister sprawiedliwości zgłosił projekt zmian w Kodeksie karnym, który przewiduje znaczne zaostrzenie kar dla przestępców drogowych. Sprawdź, kto będzie musiał szczególnie uważać.
Jak się okazuje minimalne wynagrodzenie we Francji dla zagranicznych kierowców to dopiero pierwszy krok w walce z nieuczciwą konkurencją w transporcie. Kolejnym ma być restrykcyjne kontrolowanie firm i kierowców wykonujących kabotaż na terenie Francji.
Od 1 stycznia 2016 r. właściciele pojazdów bez ważnej polisy OC zapłacą więcej niż obecnie. Za brak ubezpieczenia dłużej niż przez 14 dni grozi kara wynosząca nawet ponad 5.000 zł.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka chce zwrócić się do Rzecznika Praw Obywatelskich, aby ten wystąpił do TK z wnioskiem w sprawie konstytucyjności odbierania uprawnień do kierowania pojazdami za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym.
Od 1 lipca 2015 r. kierowcy we Francji nie będą mogli korzystać z telefonicznych systemów słuchawkowych podczas jazdy.
Od 18 maja 2015 r. kierowca może stracić prawo jazdy na 3 miesiące za szybszą jazdę niż 50km/h i przewóz zbyt wielu pasażerów. Ponadto zaostrzono sankcje za jazdę po alkoholu.
Policja innego kraju UE może nie uznać prawa jazdy ważnego w kraju pochodzenia kierowcy. Taki wniosek wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Taryfikator mandatów przewiduje nowe kwoty. Zapłacimy więcej za m.in. za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu oraz złamanie zakazu wjazdu ciężarówek.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »