Pracodawca będzie mógł skierować pracownika, który nie poddał się szczepieniu na COVID-19, na urlop bezpłatny albo delegować do innych zadań. Takie rozwiązania są zapisane w opisie założeń do projektu zmian w tarczy antykryzysowej, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Wniosek o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla osób prowadzących działalność gospodarczą
Od maja przedsiębiorstwa mają mieć możliwość szczepienia pracowników w swoich siedzibach. Takie szczepienia będą mogły obejmować nie tylko etatowców, ale także np. zleceniobiorców, samozatrudnionych, podwykonawców, a także pracowników z sąsiednich firm. Limity wieku w tym przypadku nie mają znaczenia. Być może będzie można zaszczepić też rodziny pracowników.
Komisja Europejska powiadomiła, że „paszport covidowy” będzie dostępny od 25 czerwca. Na razie jednak taką rolę pełnią krajowe zaświadczenia o zaszczepieniu. Skąd można pobrać takie zaświadczenie i co ono zawiera?
W tym tygodniu zmieniono wymogi dla kierowców w dwóch państwach: Wielkiej Brytanii i Niemczech. Sprawdź, którzy kierowcy powinni mieć przy sobie testy i jakie dodatkowe warunki muszą spełnić, żeby nie mieć kłopotów.
Ogłoszone plany dotyczące zmian w programie szczepień przeciwko COVID-19 przewidują możliwość wykonywania szczepień w zakładach pracy. Sprawdź także, z jakimi przeszkodami spotka się pracodawca, który będzie chciał zorganizować punkt szczepień dla swoich kierowców.
Jak powinien się zachować pracodawca, gdy jego pracownik okaże się zakażony albo jest podejrzenie, że może mieć COVID-19?
Wielu pracodawców ma wątpliwości, jakie procedury powinni stosować, gdy któryś z pracowników zachoruje na COVID-19. Kogo i w jaki sposób o tym poinformować? Jak zadbać o bezpieczeństwo pozostałych pracowników? Zobacz, jak przepisy w tym zakresie interpretują Główny Inspektorat Pracy, Główny Inspektorat Sanitarny i Rzecznik Praw Obywatelskich.
Pracownicy, a także osoby odwiedzające firmę, mogą zaskarżyć ją w procesie cywilnym o zakażenie koronawirusem. W praktyce jednak ciężko będzie udowodnić, że do zakażenia doszło akurat na terenie zakładu pracy. Skarżący może próbować jednak udowadniać, że firma nie zapewniła standardów sanitarnych, uprawdopodobniając w ten sposób zakażenie się w pracy. Chroniąc się przed oskarżeniami przedsiębiorcy powinni dokumentować działania p odejmowane w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID-19. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć roszczeń ze strony pracowników.
W przypadku, gdy u jednego z pracowników pojawiły się objawy zarażenia koronawirusem lub jeśli zostanie potwierdzone, że pracownik został zarażony powiadom powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, zabezpiecz miejsce pracy, podejmij decyzję o sposobie wykonywania pracy przez pracowników. Pamiętaj, że pracodawca nie ma obowiązku skierowania pracownika na badania lekarskie po powrocie do pracy.
Zaostrzająca się sytuacja związana z Covid-19 spowodowała, że wiele państw członkowskich zostało zmuszonych do ponownego wprowadzenia ograniczeń. Dotyczą one np. przemieszczania się, poddania się kwarantannie, wykonania testów czy posiadania odpowiednio wypełnionych formularzy. Przedstawiamy najważniejsze informacje, o których powinni pamiętać pracownicy sektora TSL organizując przewozy na terenie Unii Europejskiej.
Obowiązkiem pracodawcy jest aktywnie przeciwdziałać występowaniu zagrożeń w miejscu pracy. Obecnie takim zagrożeniem dla wszystkich pracowników jest koronawirus. Zobacz, jak powinna wyglądać procedura postępowania w sytuacji stwierdzenia/uzyskania informacji, że Twój pracownik został zakażony koronawirusem. Oto 10 kroków, które musisz w takim przypadku wykonać.
W Europie brakuje teraz ładunków. Dla większości samochodów nie ma pracy. Jeśli gospodarki krajów zachodnich przetrwają kryzys, to ruszą do przodu. A wtedy ruszy też transport.
Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Celem tych działań jest m.in. odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli.
Około 670 tys. polskich firm skorzysta z nowego programu skierowanego do przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. Do mikrofirm, MŚP i dużych przedsiębiorstw trafi prawie 100 mld złotych – z czego nawet 60 mld zł to środki bezzwrotne. Za realizację programu, który jest częścią Tarczy Antykryzysowej, odpowiada Polski Fundusz Rozwoju.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »