Filtruj treść
Filtruj

instrukcja ADR dla kierowcy

Ile wynosi kara za niewyznaczenie doradcy ds. bezpieczeństwa przy przewozach ADR?

Ile wynosi kara za niewyznaczenie doradcy ds. bezpieczeństwa przy przewozach ADR?

Doradca do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych to osoba, która pomaga w działalności przedsiębiorstwa związanej z nadawaniem i przewozem towarów niebezpiecznych oraz czynnościami towarzyszącymi, takimi jak: pakowanie, załadunek, napełnianie czy rozładunek. Wyjaśniamy: jakie zadania ma doradca, jakie podmioty są zwolnione z obowiązku jego wyznaczenia oraz jakie kary może ponieść przedsiębiorca za niewyznaczenie doradcy DGSA.

Obowiązek wyznaczenia doradcy DGSA w firmie wynika z umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) i ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych.

Doradca winien czuć się w obowiązku dążenia do ułatwienia prowadzenia działalności przewozowej zgodnie z odpowiednimi wymaganiami oraz w możliwie najbezpieczniejszy sposób.

Obowiązki doradcy określają odpowiednio ADR, RID lub ADN oraz przepisy ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych.

Cel – dążenie do ułatwienia działalności

Najważniejszym zadaniem doradcy DGSA (zgodnie z umową ADR) powinno być dążenie - poprzez zastosowanie wszystkich niezbędnych środków i działań oraz w granicach określonych zakresem działalności przedsiębiorstwa - do ułatwienia prowadzenia tej działalności zgodnie z odpowiednimi wymaganiami i w możliwie najbezpieczniejszy sposób.

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się:

jaka jest rola doradcy przy wypadku,

jakie są obowiązki nadawcy towaru - który obecnie również musi mieć dosradcę DGSA,

jakie podmioty są zwolnione z obowiązku wyznaczenia doradcy.

Zmiany w świadectwie dopuszczenia pojazdu ADR od 1 lipca

Zmiany w świadectwie dopuszczenia pojazdu ADR od 1 lipca

Świadectwo dopuszczenia pojazdu ADR do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych wymagane jest dla pojazdów EX/II, EX/III, FL, AT i MEMU i potwierdza ono zgodność wymienionych pojazdów z wymaganiami części 9 umowy ADR. Świadectwo to jest wystawiane przez właściwą władzę państwa rejestracji dla każdego pojazdu, którego badanie zostało zakończone wynikiem pozytywnym, lub dla którego wydano deklarację zgodności z wymaganiami działu 9.2 zgodnie z 9.1.2.1 umowy ADR. W Polsce właściwymi władzami są Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego w przypadku pojazdów cywilnych i Szef Wojskowego Dozoru Technicznego w przypadku pojazdów będących własnością lub w dyspozycji Sił Zbrojnych.

Szczegółowe warunki, tryb wydawania i przedłużania ważności świadectwa dopuszczenia pojazdu ADR oraz wydawania jego wtórnika a także wzór i sposób wypełniania świadectwa oraz wysokość opłat za wydanie tego świadectwa, przedłużenie jego ważności i wydanie jego wtórnika - określa rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 15 lutego 2012 roku w sprawie świadectwa dopuszczenia pojazdu ADR, które zostało zmodyfikowane rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 16 czerwca 2021 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadectwa dopuszczenia pojazdu ADR i wchodzącym w życie z 1 lipca 2021 r.

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się jakie zmiany wprowadzono w świadectwie dopuszczenia pojazdu ADR. Wyjaśniamy:

  • jakie są obecnie sposoby złożenia wniosku oraz
  • jakie załączniki należy wraz z nim złożysz.

Dowiesz się także jakie są aktualne opłaty za jego wydanie.

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x