Wśród sprzętu, jakim dysponuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego są fotoradary (produkcji niemieckiej), które są w stanie objąć swoim „zasięgiem” pomiaru aż do 8 pasów ruchu! Oczywiście w naszym kraju raczej nie ma takiej drogi, ażeby w pełni wykorzystać ten potencjał. Niemniej jednak urządzenia te potrafią zarejestrować prędkość kilku pojazdów na raz na różnych pasach.
Przeczytaj także:
Czy Główny Inspektorat Transportu Drogowego ma podstawy ukarać kierowcę mandatem w przypadku, gdy na wykonanym przez fotoradar zdjęciu, znajdują się dwa pojazdy, równo obok siebie (jeden jedzie prawym pasem, drugi lewym pasem), poruszające się w tym samym kierunku? Skąd wiadomo, który kierowca przekroczył prędkość?
ITD zamierza poprawić skuteczność ściągania mandatów za przekroczenie prędkości. Obecny sposób ściągania mandatów ujawnionych przez fotoradary jest pracochłonny, zajmuje dużo czasu i jest nieskuteczny. Mandatami kończy się nie więcej niż połowa wszczętych postępowań. Znaczna część kierowców utrudnia postępowania wskazując np., że wykroczenie popełniły osoby postronne lub cudzoziemcy. Część w ogóle nie odpowiada na wezwania, co skutkuje skierowaniem sprawy do sądu, co dodatkowo wydłuża procedurę. Jak ITD planuje przyspieszyć procedurę?
Aż 46 urządzeń czeskiej firmy Ramet, używanych przez ITD, nie ma wymaganej przepisami legalizacji. Dlatego jeśli dostałeś mandat na podstawie pomiaru z tego radaru, warto odwołać się od kary.
Ministerstwo Infrastruktury zrezygnowało z planów przekazania sieci fotoradarów i mobilnych rejestratorów z ITD do policji. Urządzenia nadal będą zarządzane przez CANARD należący do GITD.
Policja w Czechach dostała nowy sprzęt do wykrywania wykroczeń drogowych. Teraz rozmowę przez telefon w trakcie jazdy policja dostrzeże i zrobi zdjęcie nawet z 1 kilometra.
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że drogówka przejmie od ITD obsługę fotoradarów i kamer kontrolujących przejazd na czerwonym świetle. Z kolei ITD zacznie od 3 listopada zarządzać siecią opłat drogowych viaToll.
Już niedługo GITD zacznie używać nowych fotoradarów. Kiedy?
Główny Inspektorat Transportu Drogowego ma zamiar zamontować więcej fotoradarów, na szczęście dopiero pod koniec 2018 roku. Niewykluczone jednak, że fotoradarów przybędzie wcześniej, jeśli ITD dogada się z gminami.
Fotoradary zamontowano w 134 punktach na terenie całych Węgier. Znajdują się zarówno na autostradach, jak i drogach krajowych.
Gminne i miejskie fotoradary pozostaną na razie owinięte czarną folią. Główny Inspektorat Transportu Drogowego na razie nie zamierza dostosowywać ich do systemu nadzoru nad ruchem drogowym. Operacja ta spowodowałaby spore koszty po stronie GITD.
Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami przepisów o urządzeniach rejestrujących przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Będą instalowane na różnej długości drogach. Co jeszcze okaże się ważne?
Właściciel pojazdu zarejestrowanego przez fotoradar nie będzie już wzywany do wskazania, kto prowadził ten samochód w chwili popełnienia wykroczenia, jeśli będzie to on sam lub bliska osoba.
Policja ma dokończyć postępowania mandatowe w sprawach wykroczeń ujawnionych przez fotoradary straży miejskiej. Tak zadecydowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »