Ewidencja czasu pracy kierowcy może być prowadzona m.in. w formie danych cyfrowych z tachografu albo wykresówek. Jednak sporo przewozów korzysta z wyłączenia – nie trzeba podczas nich używać tachografu. Czy wówczas zapisy z tego urządzenia mogą być ewidencją?
Ewidencję czasu pracy pracowników należy przechowywać przez 10 lat. Czy dotyczy to też ewidencji czasu pracy kierowców, skoro ustawa o czasie pracy kierowców przewiduje 3-letni okres jej przechowywania?
Kierowca zatrudniony w polskiej firmie transportowej rocznie przejeżdża 87 tys. km, a delegacje trwają przeciętnie 244 dni w roku. Przeciętny urlop kierowcy trwa tylko 17 dni – tak wygląda statystyczny obraz polskiego kierowcy wyłaniający się z raportu Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
Przepisy nie precyzują, jak należy nakładać karę za brak ewidencji czasu pracy kierowców. W związku z tym Inspekcja Transportu Drogowego stosuje swoją własną interpretację. Jaką?
Od 1 stycznia będzie obowiązywać płaca minimalna dla zleceniobiorców. Z ostała określona stawką godzinową, dlatego trzeba będzie ustalać liczbę godzin poświęconych na realizację umowy. Jak to zrobić?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »