Od 26 stycznia br. można ubiegać się o zwrot opłaty lub kary za przekroczenie dopuszczalnego nacisku osi. Dotyczy to tylko zezwoleń wydanych od 1 stycznia 2011 r. Sprawdź wymogi formalne i terminy – uwaga pierwszy z nich mija już za miesiąc 26 lutego br. Nowe przepisu umożliwiają zarówno wznowienie postępowań administracyjnych jak i sądowych. Sprawdź jak uzyskać zwrot opłat za „przeciążenie” osi, które nie przekraczało dopuszczalnego nacisku do 11,5 tony.
Prezydent 28 grudnia ubr. podpisał nowelizację przepisów o drogach publicznych. Ustawa wejdzie w życie 60 dni od momentu ogłoszenia (jeszcze nie została ogłoszona w Dzienniku Ustaw). Wprowadza ona dopuszczalny nacisk pojedynczej osi napędowej do 11,5 t po drogach publicznych w Polsce. Nie dotyczy to dróg gruntowych.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 21 marca br. wydał bardzo korzystny dla polskich przewoźników wyrok dotyczący niezgodności z prawem zezwoleń, jakie przedsiębiorcy musieli uzyskiwać na przejazd obciążonym pojazdem. Sprawdź, do kiedy można ubiegać się o wznowienie postępowania i zwrot mandatu!
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 21 marca br. uznał, że Polska narusza prawo wspólnotowe o dopuszczalnych naciskach na oś. Mimo, że Polska zobowiązała się do dopuszczenia nacisków 11,5 tony, to praktyce na 97 proc. dróg jest on ograniczony do 8 i 10 ton. W konsekwencji transportowcy płacą kary za przeciążenia! Co wynika z orzeczenia TSUE?
Od nowego roku przewoźnicy będą mogli korzystać z 3000 km dodatkowych dróg o dopuszczalnym nacisku na oś 11,5 ton. Które to będą drogi?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »