Filtruj treść
Filtruj

Odzyskanie mandatów za przeważenia (do 11,5 tony) tylko przez 3 miesiące!

Barbara Błach-Bujak

Autor: Barbara Błach-Bujak

Dodano: 5 kwietnia 2019
BDB_KP_logo_print_black_vert_RGB

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 21 marca br. wydał bardzo korzystny dla polskich przewoźników wyrok dotyczący niezgodności z prawem zezwoleń, jakie przedsiębiorcy musieli uzyskiwać na przejazd obciążonym pojazdem. Sprawdź, do kiedy można ubiegać się o wznowienie postępowania i zwrot mandatu!

Zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych dopuszcza się po nich ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 tony, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Gdyby tych zastrzeżeń nie było, przepisy ustawy byłyby zgodne z przepisami europejskimi. Jednak ustawodawca wprowadził wykaz dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 ton oraz dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 ton, biorąc pod uwagę potrzebę ochrony dróg oraz zapewnienia ruchu tranzytowego.

Ustalono również, że drogi wojewódzkie inne niż drogi określone wyżej, drogi powiatowe oraz drogi gminne - stanowią sieć dróg, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t.

Unia określiła zasady

Dyrektywa Rady 96/53/WE ustanowiła wspólne normy dotyczące ciężaru i wymiarów pojazdów drogowych określonej kategorii, takich np. jak pojazdy ciężarowe. Unia wprowadzając te przepisy chciała zapobiec sytuacji, w której stosowanie różnych norm w poszczególnych państwach członkowskich utrudniłoby ruch transgraniczny. Polska jednak nie dostosowała się do tych przepisów i nie zapewniła możliwości przejazdu na drogach pojazdami obciążonymi do 11,5 tony na oś napędową. Wymagała zezwoleń na przejazd pojazdów, chociaż jak uznał TSUE nie miała do tego prawa.

Wznowienie do 3 miesięcy od wyroku

Przewoźnicy za brak zezwoleń byli obciążani karami od 5 do 15 tys. zł! Teraz na podstawie wyroku mogą wznawiać postępowania i żądać zwrotu zapłaconych kar. Ale uwaga – na wznowienie jest tylko 3 miesiące od daty wyroku, a więc termin upływa już w czerwcu. Trzeba więc po pierwsze się spieszyć, a po drugie oczywiście sprawdzić, czy w danej sprawie są podstawy do wznowienia.

Należy pamiętać, że największe szanse będą tam, gdzie podczas kontroli nie wykryto innych przekroczeń poza samym przeważeniem oraz gdy przeważenie to nie przekraczało 11,5 tony. W takich sprawach jest niemal pewne, że uda nam się wywalczyć zwrot. W innych przypadkach konieczna jest ocena stanu faktycznego. Warto więc sprawdzić stare decyzje i podjąć walkę o zwrot niesłusznie nałożonych kar.

Barbara Błach-Bujak

Autor: Barbara Błach-Bujak

Laureatka prestiżowego konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra, zaliczona do grona 10-ciu prawników w Polsce, którzy swoją wiedzą, przedsiębiorczością oraz postawą społeczną realizują najwyższe standardy świadczenia usług prawnych. Ekspert z zakresu prawa związanego z transportem drogowym z wieloletnim doświadczeniem w doradzaniu firmom transportowym, autorka publikacji naukowych, współautorka książki o płacach minimalnych w UE oraz wieloletni prelegent prowadzący szkolenia z tematyki prawa transportowego. Co-fouder w projekcie HelpEar propagującym zatrudnianie w transporcie kierowców z ubytkami słuchu. Absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kancelaria Prawna Błach Dynerowicz Bujak w Krakowie www.bdbkp.pl

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Informator transportowca

Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x