Przeczytaj także:
Uproszczenie systemu punktów karnych, surowsze kary za poważne wykroczenia oraz zmniejszenie kar za błahe wykroczenia – to właśnie przewiduje najnowsza nowelizacja ustawy o ruchu drogowym w Czechach. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.
Już niedługo kierowcy będą mogli w wygodny sposób płacić za przejazd czeskimi i słowackimi drogami. Oba te kraje dołączą bowiem do systemu EETS, co umożliwi płacenie opłat drogowych przy użyciu urządzenia E-Box.
Z artykułu dowiesz się:
Czy nadal trzeba zabierać przetłumaczoną umowę do Czech?
W jaki sposób może być dosłana umowa?
Od soboty 27 lutego br. nowe obostrzenia dla osób podróżujących z Republiki Czeskiej oraz z Republiki Słowackiej. Uwaga: nie dotyczą one kierowców zawodowych w transporcie międzynarodowym. Sprawdź wyjątki umożliwiające przekraczanie granicy, bez obowiązkowej kwarantanny.
Opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg w Czechach od 1 stycznia 2021 r. będziemy płacić, kupując winiety elektroniczne. Wysokość opłat nie zostanie zmieniona.
Czeskie władze planują podwyżkę myta od 1 stycznia 2021 r. Szczegółowe stawki opłat mają być dopiero opublikowane. Nowa wysokość opłat ma uwzględniać liczbę osi i masę pojazdu oraz normę spalin. Opłaty będę różne w dzień i w nocy!
U naszych południowych sąsiadów termin płatności opłat drogowych „post pay” został wydłużony do 90 dni. Z kolei operatorzy kart flotowych sami wprowadzają dłuższe terminy płatności. Kiedy możesz skorzystać z późniejszych rozliczeń?
Od 14 kwietnia obowiązują nowe warunki wjazdu na terytorium Republiki Czeskiej na czas stanu wyjątkowego. W związku z kontrolami czeskiej policji na przejściach granicznych pojawiają się utrudnienia, a czas oczekiwania na przekroczenie granicy może się wydłużyć.
Coraz więcej polskich firm wykonuje przewozy kabotażowe u naszych południowych sąsiadów. Jest to dobre wyjście, jeśli pusty samochód wraca do Polski z południa Europy. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby wykonać taki kabotaż?
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zrealizować kabotaż w Czechach i na Słowacji?
Jakie należy mieć dokumenty podczas wykonywania kabotażu?
Jakie przepisy stosować do przewozu?
Zezwolenia na ruch takich pojazdów zostały ograniczone do autostrad i 10 km dróg dojazdowych do miejsca rozładunku. Zainteresowanym przewoźnikom zezwolenie będzie wydawane na okres trzech miesięcy, chociaż będzie można je kilkakrotnie odnawiać. W treści zezwolenia zostanie ściśle określona trasa przejazdu. Trasa nie będzie mogła przebiegać przez przejazdy kolejowe.
Czeski rząd ma zamiar rozszerzyć na cały rok zakaz wyprzedzania przez ciężarówki na niektórych drogach. Z obserwacji czeskiej policji wynika, że zakaz ten przyniósł zamierzony efekt i dlatego należy go sukcesywnie rozszerzać.
W Czechach urządzenia do poboru opłat zostaną zastąpione nowymi boxami, opartymi na technologii satelitarnej. Ważne są dwie daty: 22 września br. – początek sprzedaży oraz 1 grudnia br. – kiedy rusza nowy system poboru opłat. Zapamiętaj.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »