Sejm przyjął przepisy zmieniające zasady egzekucji z wynagrodzenia za pracę. Kwota chroniona przed egzekucją komorniczą ma rosnąc proporcjonalnie do obniżki wynagrodzenia (np. obniżka 200 zł = wzrost ochrony o 200 zł). Ale przepisy te będą obwiązywać tylko w czasie epidemii, która została już zniesiona… Przepisy będą czekać na kolejną pandemię.
Nie można uznać, że przewoźnicy kwalifikują się do innej kategorii niż ostatnia, dlatego też odmowa szczepienia nie może być podstawą do sankcjonowania zatrudnionych przez nich pracowników, w tym kierowców.
Urzędnikom łatwiej będzie kontrolować przedsiębiorców, którzy w związku z epidemią skorzystali z pomocy na ochronę miejsc pracy. Wstępna weryfikacja trwać będzie 60 dni, ale od dnia złożenia prawidłowego i kompletnego rozliczenia. Natomiast ostateczna kontrola może być zrealizowana w ciągu 3 lat i to zarówno w: siedzibie kontrolowanego, jak i w siedzibie sprawdzającej go jednostki (WUP).
W dniu 14 września 2021 r. PFR udostępnił możliwość składania wniosków o finansowanie preferencyjne w ramach Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm. Finansowanie służy pokryciu szkody powstałej na skutek zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki w związku z COVID-19. Program został uruchomiony w związku z przyjęciem przez Radę Ministrów zmian do programu rządowego Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm, po uzyskaniu uprzednio decyzji Komisji Europejskiej. Termin na zgłoszenie wniosków upływa 30 września 2021 r.
Już od 13 czerwca br. obowiązują łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Zmiany umożliwiają sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. Od 26 czerwca ulegną zwiększeniu także limity – więcej widzów w kinach i teatrach oraz otwieramy dyskoteki. Więcej osób będzie mogło przebywać w hotelach, restauracjach i na siłowniach. Zasady będą obowiązywać do końca wakacji, z możliwością modyfikacji. Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Z Internetowego Konta Pacjenta można już pobrać Unijny Certyfikat COVID (UCC) poświadczający, że jego właściciel przeszedł szczepienie, przechorował COVID lub ma test z negatywnym wynikiem. Kod QR generuje się w Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce „Certyfikaty”.
Przyjęcie szczepionki na Covid-19, w obecnym stanie prawnym, jest dobrowolne. Nie można więc mówić o wymaganiu od pracowników poddania się szczepieniu. Może jedynie do nich zachęcać, a także motywować.
Ze statystyk ZUS wynika, że COVID-19 nie był w ubiegłym roku główną przyczyną absencji chorobowej. Jednak statystyka może nie odzwierciedlać faktycznego trendu chorobowego (z powodu bezobjawowego przebiegu itd.). Nie zwiększyła się też liczba wystawianych zwolnień. Co więc wychodzi, ze statystyk: że najczęściej chorujemy w marcu i październiku oraz aż o 1/4 wzrosła liczby zaświadczeń wystawionych z powodu depresji. Najczęściej ze zwolnień z powodu COVID-19 korzystały osoby między 45 a 49 rokiem życia.
W 2020 r. znacznie wzrosła liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W porównaniu do 2019 r. liczba zaświadczeń wzrosła o 25,3%., a liczba dni absencji chorobowej o 36,9%. Tylko z tytułu depresji w 2020 r. wystawiono 385,8 tys. zaświadczeń na 7 803,8 tys. dni. To w porównaniu z 2019 r. wzrost liczby zaświadczeń o 21,3% a liczby dni o 30,4%. Blisko połowa zaświadczeń z powodu depresji dotyczyła osób w wieku 35-49 lat.
Komisja Europejska zdecydowała, że ozdrowieńcom, a także osobom, które zostały zaszczepione bądź mają negatywny wynik testu, będą wydawane specjalne certyfikaty. Ich posiadanie ma ułatwić przemieszczanie się podczas epidemii.
Zakażenie się koronawirusem w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych może być uznane za chorobę zawodową. Trzeba tylko spełnić pozostałe warunki. Sprawdź jakie to warunki.
Dokument pt. „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia osób pracujących w czasie epidemii COVID-19 Ogólne wytyczne i lista kontrolna” uzgodniono z Głównym Inspektoratem Pracy, a zaopiniował go Główny Inspektorat Sanitarny. Dokument zawiera ogólne informacje o środkach profilaktycznych, które należy stosować podczas epidemii w każdym zakładzie pracy.
Podstawa wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przysługujących osobom, o których mowa art. 31zy(13) ustawy antykryzysowej, za okres przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów, podlega ponownemu przeliczeniu, jeżeli świadczenie wypłacone na podstawie dotychczasowych regulacji okaże się niższe niż świadczenie ustalone zgodnie z nowymi rozwiązaniami. Przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń następuje na wniosek świadczeniobiorcy (zatrudnionego).
Zakażenie się koronawirusem w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych może być uznane za chorobę zawodową. Trzeba tylko spełnić pozostałe warunki. Tak wyjaśniło MRPIPS w odpowiedzi na interpelację poselską.
Od 16 maja kwoty wolne od potrąceń ulegają zwiększeniu o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny. Dotyczy to pracowników, którym zostało obniżone wynagrodzenie lub utracił źródło dochodu) z powodu koronawirusa. W takim przypadku na każdego członka rodziny będzie przysługiwało podwyższenie kwoty wolnej od potrąceń. Sprawdź szczegóły.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »