Zakażenie się koronawirusem w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych może być uznane za chorobę zawodową. Trzeba tylko spełnić pozostałe warunki. Tak wyjaśniło MRPIPS w odpowiedzi na interpelację poselską.
Aby ocenić, czy dana choroba stanowi chorobę zawodową, trzeba ustalić, czy:
Jeśli spełnione są łącznie te warunki, można stwierdzić wystąpienie choroby zawodowej.
Przeczytaj także:
Jak podkreśliło ministerstwo pracy, w wykazie chorób zawodowych, ujętym w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych, znajdują się m.in. „choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa”. Ponieważ covid-19 jest jedną z chorób zakaźnych, więc może być uznany za chorobę zawodową, jeśli zostaną spełnione też pozostałe warunki.
A zatem, gdy pracownik zachoruje, należy najpierw ustalić – bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem – czy zarażenie nastąpiło w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych, czy nie miało związku z pracą. Ponadto trzeba potwierdzić, że doszło do zmian chorobowych, które stanowią skutek przebytej choroby i świadczą o trwałym pogorszeniu stanu zdrowia.
Zakres świadczeń z tytułu choroby zawodowej będzie uzależniony od skutków zdrowotnych, jakie choroba spowoduje w organizmie oraz od ich wpływu na zdolność do wykonywania pracy.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: