Zasady transportu odpadów zostały uregulowane w art. 24 ustawy o odpadach. Ustawodawca posłużył się zwrotem „transportujący odpady wykonujący usługę transportu odpadów”. Tym samym ustawodawca wskazał, że transportujący odpady to podmiot faktycznie wykonujący transport tych odpadów.
Przeczytaj także:
Aby zostać wpisanym do tabeli transportujących w załączniku VII, należy widnieć w BDO jako podmiot transportujący, a więc mieć zezwolenie na transport odpadów. GDOŚ może sprawdzić, czy podmiot, który ma przewozić odpad za granicę, widnieje w BDO jako uprawniony do transportowania.
Czy firma zajmująca się usługami transportowymi maszyn musi się rejestrować do BDO? W siedzibie znajduje się zbiornik na paliwo 5000L do tankowania ciężarowych aut firmowych oraz hala, w której przedsiębiorca wykonuje drobne naprawy swoich pojazdów.
Firma transportująca odebrała odpady od nadawcy, wraz z kartą przekazania odpadu (KPO) na kod 17 01 07, którego nie ma w BDO w tabeli XII odpady wytwarzane. Czy w sytuacji, gdy nadawca nie złoży wniosku aktualizacyjnego w zakresie wytwarzania kodu 17 01 07 (transportujący zgłosił, że powinna to zrobić), przedsiębiorstwu transportowemu grozi kara za to, że przewoził odpad, którego nie ma w decyzji?
Sprawozdanie o odpadach za ubiegły rok, należy złożyć do 31 października 2020 r. Obowiązek ten dotyczy również firm transportowych, które przewoziły odpady. Nie dotyczy to podmiotów, które w 2019 r. przewiozły niewielkie ilości odpadów np. w przypadku makulatury do 0,5 tony. Firmy transportowe składają sprawozdanie w formie uproszczonej. Sprawdź szczegóły.
Nowelizacja ustawy o odpadach - czasowo złagodziła zasady prowadzenia przez przedsiębiorców ewidencji - odpadów. Nowe przepisy wprowadziły m.in. okres przejściowy, do końca którego wolno będzie prowadzić tę ewidencję w formie papierowej zamiast elektronicznej. Sprawdź nowe zasady ewidencji odpadów obowiązujące czasowo od 1 lutego do 30 czerwca br.!
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowe rozporządzenie ministra klimatu, określające rodzaje i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, a w konsekwencji także powinności rejestracji w BDO. Nie trzeba zgłaszać powstawania m.in. odpadów z olejów do 20 kg oraz akumulatorów do 20 kg. Poznaj inne wyłączenia!
Czy firma transportowa, niewykonująca transportu odpadów musi się rejestrować w BDO? Załóżmy, że w przedsiębiorstwie wykonuje się drobny serwis samochodu np. wymiany olejów, klocków hamulcowych, żarówek itp. Są to jednak drobne, incydentalne naprawy, firma nie prowadzi serwisu np. wymiany opon czy innych podzespołów. Chodzi tu o proste wymiany, które każdy kierowca czy właściciel pojazdu może wykonać własnoręcznie? Czy taka firma musi się zgłosić do BDO?
O tym, kto musi dokonać wpisu do rejestru przesądza art. 50 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Zgodnie z art. 50 powołanej ustawy to Marszałek województwa dokonuje wpisu do rejestru.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »