Nowelizacja ustawy o odpadach - czasowo złagodziła zasady prowadzenia przez przedsiębiorców ewidencji - odpadów. Nowe przepisy wprowadziły m.in. okres przejściowy, do końca którego wolno będzie prowadzić tę ewidencję w formie papierowej zamiast elektronicznej. Sprawdź nowe zasady ewidencji odpadów obowiązujące czasowo od 1 lutego do 30 czerwca br.!
W okresie przejściowym do 30 czerwca 2020 r. – dopuszczono możliwość sporządzania ewidencji odpadów w formie papierowej. Aby jednak można było skorzystać z tego rozwiązania, przekazujący odpady będzie musiał wystawiać karty przekazania odpadów (KPO) lub kartę przekazania odpadów komunalnych (KPOK) – również w tej formie.
Zmiany te wprowadziła ustawa z23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw w zakresie dotyczącym ewidencji i sprawozdań składanych do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Ustawa zaczęła obowiązywać tydzień, po jej uchwaleniu.
Polecamy także:
Przedsiębiorcy powinni również pamiętać o tym, że dokumenty w zakresie ewidencji odpadów sporządzone w formie papierowej (co jest możliwe do końca czerwca br.) – będą jednak musieli wpisać do rejestru BDO. Powinni to zrobić w nieprzekraczalnym terminie do 31 lipca 2020 r.
Oczywiście nie ma przeszkód, aby przedsiębiorcy, którzy przygotowali się do prowadzenia ewidencji odpadów w sposób elektroniczny, za pośrednictwem BDO, wywiązywali się z obowiązków w tym zakresie przez Internet, bez korzystania z możliwości tymczasowego sporządzania dokumentacji papierowej.
Począwszy bowiem od 1 stycznia 2020 r. zasadą jest, że dokumenty ewidencji odpadów sporządza się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem BDO, a wskazana wcześniej możliwość prowadzenia ewidencji papierowej stanowi tylko wyjątek od tej reguły, który na dodatek został ograniczony czasowo.
Ponadto ustawodawca doprowadził do przesunięcia w czasie terminów na złożenie sprawozdań w wersji elektronicznej, dotyczących gospodarki odpadami za rok 2019, a składanych w 2020 roku. Przypomnijmy, że dotychczas w przypadku przedsiębiorców tego rodzaju dokumenty należało przekazywać do 15 marca następnego roku za rok poprzedni. Przy czym sprawozdania za 2019 rok są pierwszymi, które należy składać elektronicznie za pomocą BDO.
Natomiast z art. 1 pkt 6 ustawy nowelizującej wynika, że termin ten uległ przesunięciu na 30 czerwca 2020 r. (nowy art. 237ea ustawy odpadach).
W nowelizacji doprecyzowano również zasady postępowania w razie awarii systemu BDO po stronie jego administratora, w sposób uniemożliwiający sporządzanie dokumentów w formie elektronicznej. W takiej sytuacji ustawodawca dopuścił możliwość sporządzania – przez czas awarii systemu – dokumentów ewidencji odpadów w formie:
Natomiast niezwłocznie po ustaniu awarii, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia, kiedy to ustanie nastąpiło, informacje zawarte w dokumentach ewidencji odpadów wystawionych w trybie zastępczym, należy wprowadzić do BDO. Niedopełnienie tego obowiązku będzie stanowiło wykroczenie zagrożone karą grzywny. Stanowią o tym odpowiednio art. 67 ust. 10 i art. 180 ust. 4 znowelizowanej ustawy o odpadach. Przy czym, przepisy te dotyczą awarii w systemie teleinformatycznym, co nie obejmuje awarii występującej po stronie użytkowników BDO.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: