Filtruj treść
Filtruj

Nowe limity zwalniające z rejestracji w BDO

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 14 stycznia 2020
Nowe limity zwalniające z rejestracji w BDO

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowe rozporządzenie ministra klimatu, określające rodzaje i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, a  w konsekwencji także powinności rejestracji w BDO. Nie trzeba zgłaszać powstawania m.in. odpadów z olejów do 20 kg oraz akumulatorów do 20 kg. Poznaj inne wyłączenia!

Rozporządzenie ma związek z przepisami, na podstawie których przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty lub produkty w opakowaniach, a także wytwarzający odpady lub nimi gospodarujący mają obowiązek rejestracji w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce opakowaniami. Na takich przedsiębiorcach – wpisanych do BDO – od 1 stycznia 2020 r. ciąży powinność prowadzenia elektronicznej ewidencji i sprawozdawczości odpadów. Jednak nie wszystkich firm wytwarzających odpady ten obowiązek dotyczy.

Ważne:

Jeżeli bowiem podmiot wytwarza odpady, które zostały wymienione w tym rozporządzeniu i nie przekracza ustalonych na jego podstawie limitów – to co do zasady nie musi rejestrować się w BDO w celu prowadzenia ewidencji odpadów.

Było 28 a jest 46 pozycji

Wprowadzając nowe rozporządzenie minister klimatu rozszerzył listę podmiotów, dla których nie ma obowiązku ewidencji odpadów. Jest ona zawarta w załączniku do wspomnianego aktu prawnego i obecnie liczy 46 pozycji. To o 28 więcej w porównaniu z uprzednio obowiązującymi w tym zakresie przepisami, tj. rozporządzeniem ministra środowiska z 12 grudnia 2014 r. Listę tę rozszerzono np. o niektóre opakowania z papieru, tektury, drewna  i tworzyw sztucznych, wybrane odpady budowlane, a o także zużyte oleje silnikowe oraz smary z napraw i serwisu samochodów.

Przykładowe masy odpadów, które zostały wyłączone z obowiązku rejestracji:

  • Inne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe kod 13 02 08* do 0,02 Mg (megagram) czyli 20 kilogramów,
  • Opakowania z papieru i tektury kod 15 01 01 do 0,5 Mg czyli 500 kg,
  • Sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne kod 15 02 03 do 0,2 Mg czyli 200 kg.
  • Elementy usunięte ze zużytych urządzeń kod 16 02 16 do 0,05 Mg czyli 50 kg.
  • Inne baterie i akumulatory kod 16 06 05 do 0,02 Mg czyli 20 kg - w praktyce to 1 akumulator,
  • Mieszaniny metali kod 17 04 07 do 5 Mg czyli 5 ton.

Autorzy zmiany argumentowali to tym, że np. takie papierowe odpady opakowaniowe często powstają w niewielkich ilościach w wyniku prowadzonej działalności przez małe punkty usługowe, handlowe lub biurowe, w wyniku m.in. rozpakowywania opakowań zbiorczych zakupionych produktów. Tego rodzaju odpady na ogół są przez nie wytwarzane w ciągu roku w niewielkich ilościach, a na dodatek w wielu przypadkach chodzi tutaj o małe firmy, prowadzone na zasadach jednoosobowej działalności gospodarczej. W związku z tym prowadzenie szczegółowej ewidencji przez takie podmioty nie znajduje przesłanek merytorycznych co do konieczności jej prowadzenia, gdyż często działalność taka generuje w większości odpady komunalne, które odbierane są w ramach gminnego systemu gospodarki odpadami.

Ponadto  w nowym rozporządzeniu ustalono większe limity ilości i rodzajów odpadów, które do tej pory korzystały ze zwolnienia od obowiązku prowadzenia wspomnianej ewidencji.

Podstawa prawna: 
  • § 1 i 3 rozporządzenia ministra klimatu z 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów w bazie BDO (Dz.U. 2019, poz. 2531).
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x