Przeczytaj także:
Czy jeśli zatrudniamy kierowcę ciężarówki o dmc powyżej 3,5 tony na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia, to czy należy przeszkolić go wstępnie w zakresie BHP oraz wysłać na badanie lekarskie?
Weszły w życie zmiany dotyczące miejsca przeprowadzania badań lekarskich kierowców. Obecnie nie obowiązuje już rejonizacja ośrodków medycyny pracy. Zmiana skróci czas oczekiwania na przeprowadzenie badania.
Kierowcy, którzy utracili prawo jazdy ze względu na stan zdrowia albo jazdę po alkoholu będą mogli wykonać badania lekarskie w każdym ośrodku medycyny pracy. Do tej pory obowiązywała rejonizacja. Nowe przepisy weszły w życie 6 grudnia br.
Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie badań lekarskich. Osoby ubiegające się o uprawnienia do kierowania pojazdami będą mogły zrobić badania, w każdym, a nie tak jak obecnie tylko przypisanym ze względu na miejsce zamieszkania – ośrodku medycyny pracy. Powodem zmiany jest długi czas oczekiwania na wyznaczenie terminu badania.
Dopuszczenie do pracy kierowców posiadających ważne badania okresowe bez przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich w jednostce medycyny pracy nie stanowi wykroczenia, za które pracodawca mógłby zostać ukarany mandatem w razie kontroli PIP. W tym zakresie podlegają oni bowiem pod regulacje ustawy o transporcie drogowym, która jako przepis szczególny ma pierwszeństwo stosowania przed ogólnymi zasadami wynikającymi z Kodeksu pracy.
Z artykułu dowiesz się:
Jakie są szczególne przepisy dotyczące kierowców,
Jak długo obowiązują badania przeprowadzane przez kierowców.
Ministerstwo pracy stwierdziło, że badań okresowych, które zostały wykonane w okresie trwającej epidemii, nie ma potrzeby ponawiać po jej zakończeniu.
Na wykonanie zawieszonych czasowo badań okresowych, pracownicy mają obecnie czas do 180 dni po odwołaniu stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemii. Ponadto 180 dni będzie też na przedłużenie ważności orzeczenia z badań wstępnych i kontrolnych wydanego przez lekarza innego niż profilaktyk.
Kierowcy ciężarówek i autobusów muszą przeprowadzać badania lekarskie w zakresie i w terminach przewidzianych w ustawie o transporcie. Istnieje jednak sytuacja, gdy muszą zrobić dodatkowe badania wynikające z Kodeksu pracy. Kiedy?
Przepisy, które miały przewidywać obowiązkowe badania dla kierowców powyżej 60. roku życia, jednak nie zostaną wprowadzone. Rząd uznał, że obecnie obowiązujące normy są wystarczające i nie ma potrzeby ich zaostrzania.
Rząd chce wprowadzić obowiązek przeprowadzania corocznych badań lekarskich dla kierowców, którzy ukończyli 60 lat. Jeśli kierowca nie zrobi badań w terminie, straci prawo jazdy.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »