Pytanie: Firma podjęła się transportu ubrań w big bagach na trasie PL-GB. Spedycja poinformowała, że wcześniej klient wybierał inny rodzaj naczep, ale obecnie chce spróbować transportu „firanką”, ze względu na większą przestrzeń ładunkową. Jednak podczas kontrola drogowej w Niemczech stwierdzono szereg nieprawidłowości, a efektem tego była konieczność przeładowania auta bez możliwości kontynuowania jazdy. Główne powody – to brak możliwości zabezpieczenia ładunku oraz fakt, że towar jest nieodpowiedni do przewozu naczepą typu „plandeka”. Kierowca dostał mandat, który opłacił na miejscu. Firma otrzymała też pismo od niemieckich służb, informujące o wszczęciu postępowania i o ewentualnej karze w wysokości 2275 EUR. Jako powód podano, że firma próbowała wzbogacić się przez nieuczciwe praktyki i jest bardziej konkurencyjna w stosunku do pozostałych podmiotów, które przepisów prawa przestrzegają. W jaki sposób możemy się obronić?
W mojej ocenie ładunek został rozmieszczony nieprawidłowo. Sposób załadunku wpływa negatywnie na zachowanie pojazdu uczestniczącego w ruchu drogowym (tym bardziej, że masa ładunku jest znaczna). Już same zdjęcia (naprężenia plandeki) wskazują, że w momencie kontroli towar był przesunięty naprężając powierzchnie plandeki. Co więcej, na podstawie zdjęć, nie sposób ocenić poprzecznego rozmieszczenia ładunku i zachowania proporcji w tym zakresie. Ponadto, zważywszy na brak zabezpieczenia ładunku, podczas manewrów związanych z uczestnictwem w ruchu drogowym ładunek mógł zmieniać swoje położenia, tak poprzecznie jak również wzdłużnie.
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu,możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu. Wyślij SMS o treści: WPR na numer 92568. Otrzymasz zwrotnego sms'a z kodem, który wpisz w poniższe pole. Koszt SMSa: 29 zł netto (35.67 zł brutto)
ekspert z zakresu prawa związanego z transportem drogowym, prelegent szkoleń dla kadry zarządzającej przedsiębiorstw transportowych, absolwent studiów podyplomowych z zakresu prawa gospodarczego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (praca dyplomowa na temat statusu prawnego kierowcy w międzynarodowym transporcie drogowym), a wcześniej Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Własna praktyka doradcza - Prawnik w transporcie
Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi
Wzory dokumentów
Szybko przygotuj i wypełnij bezpłatnie każdy dokument, jakiego potrzebujesz: od dokumentacji ZUS, po umowy pracownicze, od PIT- ów po dokumenty transportowe. Wyszukujesz dokument, widzisz wzór, jak go wypełnić, edytujesz, drukujesz, gotowe. Jeszcze nigdy sporządzanie dokumentów nie było tak proste. Zobacz i przekonaj się sam!
Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.