Zacznijmy od najważniejszej uwagi, czyli od „ryczałtu za dyżury”. Przepisy obowiązującego prawa w wielu miejscach posługują się pojęciem „ryczałtu”, jednak nie dotyczy to dyżurów.
Ten składnik wynagrodzenia winien być rozliczany w oparciu o rzeczywistą ilość czasu dyżuru konkretnego pracownika. Zamieniłbym zatem „ryczałt za dyżur” na „zaliczkę za dyżur”.
Chociaż istotnie w procesie legislacyjnym dotyczącym ustawy o czasie pracy kierowców, wnioskodawca tegoż procesu, próbował zaimplementować postanowienia dotyczące przesunięcia wynagrodzenia za dyżur poza obszar minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w Polsce, to jednak ostatecznie zrezygnowano z tego rozwiązania.
Z artykułu dowiesz się:
Czy lepiej jest zamienić „ryczałt” na „zaliczkę” za dyżury?
Jak rozliczyć wynagrodzenie za wydłużoną przerwę?
Czy za transport międzynarodowy, ale w części krajowej należą się diety?
Zyskaj dostęp i korzystaj z:
Mam już dostęp
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.
Szybko przygotuj i wypełnij bezpłatnie każdy dokument, jakiego potrzebujesz: od dokumentacji ZUS, po umowy pracownicze, od PIT- ów po dokumenty transportowe. Wyszukujesz dokument, widzisz wzór, jak go wypełnić, edytujesz, drukujesz, gotowe. Jeszcze nigdy sporządzanie dokumentów nie było tak proste. Zobacz i przekonaj się sam!
Teraz już bez trudu śledzisz zmiany prawne i wydarzenia ważne dla branży, aby wiedzieć o każdej ważnej zmianie przepisów lub rozporządzeniu.
Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: