Do jakiej wysokości kierowca-przedsiębiorca może zaliczyć dietę w koszty firmy?
Przeczytaj także:
Od 1 stycznia 2023 r. dieta z tytułu podróży krajowej zostanie podniesiona z 38 do 45 zł. To oznacza, że kwota diety wypłacona w tej wysokości nie będzie podlegała opodatkowaniu ani oskładkowaniu.
Od stycznia 2023 r. zmienione mają być stawki diet zagranicznych.
Zacznijmy od najważniejszej uwagi, czyli od „ryczałtu za dyżury”. Przepisy obowiązującego prawa w wielu miejscach posługują się pojęciem „ryczałtu”, jednak nie dotyczy to dyżurów.
Ten składnik wynagrodzenia winien być rozliczany w oparciu o rzeczywistą ilość czasu dyżuru konkretnego pracownika. Zamieniłbym zatem „ryczałt za dyżur” na „zaliczkę za dyżur”.
Chociaż istotnie w procesie legislacyjnym dotyczącym ustawy o czasie pracy kierowców, wnioskodawca tegoż procesu, próbował zaimplementować postanowienia dotyczące przesunięcia wynagrodzenia za dyżur poza obszar minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w Polsce, to jednak ostatecznie zrezygnowano z tego rozwiązania.
Z artykułu dowiesz się:
Czy lepiej jest zamienić „ryczałt” na „zaliczkę” za dyżury?
Jak rozliczyć wynagrodzenie za wydłużoną przerwę?
Czy za transport międzynarodowy, ale w części krajowej należą się diety?
Pracodawcy mają prawo ustalić dla kierowców niższe kwoty diet i ryczałtów noclegowych niż te przewidziane w rozporządzeniu o podróżach służbowych. Jaka powinna być treść tych postanowień, żeby były korzystne i bezpieczne dla pracodawcy?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »