Obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają legalne pozostanie w kraju osobom, które chcą realizować dotychczasowy cel pobytu lub nie mogą opuścić Polski w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. W celu maksymalnego ułatwienia załatwiania wszelkich formalności, w celu obniżenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, ale także ze względu na zamknięcie urzędów i związane z tym wydłużenie wszystkich procedur, uzyskiwania właściwych zwolnień, zgód, czy jakichkolwiek dokumentów – wydłużono terminy załatwiania niektórych spraw dla obcokrajowców.
Wprowadzone wydłużenie dotyczy:
1) legalnych pobytów cudzoziemców, które skończyłby się w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii,
2) okresów ważności kart pobytu i tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca
3) terminów na składanie wniosków o legalizację pobytu,
4) ważności już wydanych zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Wydłużenie to będzie trwało do upływu 30-go dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni (stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii).
Jak więc wynika z ustalonego okresu wydłużenia na ten moment nikt nie jest w stanie przewidzieć kiedy ten termin faktycznie się skończy i z jaką datą wydłużenie przestanie obowiązywać. Jest to więc wyzwanie zarówno dla cudzoziemców jak i pracodawców, aby pamiętać, że z dniem ustania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, rozpoczyna się 30-sto dniowy termin na załatwienie wyżej wymienionych spraw.
Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o przedłużenie z mocy prawa okresów ważności kart pobytu i tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca. Nowe przepisy przewidują przedłużenie z mocy prawa okresów ważności kart pobytu oraz tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca (TZTC – dokumenty wydawane cudzoziemcom ubiegającym się o udzielenie ochrony międzynarodowej), jeżeli ich koniec wypadałby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Okres ważności tych dokumentów ulegnie przedłużeniu do upływu 30-go dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni. W tych wszystkich przypadkach, w których mowa jest o „odwołaniu tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni” ustawodawca ma na myśli oczywiście sytuację, w której nie będzie już żadnego ze wskazanych stanów, a więc ani stanu epidemii, ani stanu zagrożenia epidemicznego.
Zatem złagodzenie obecnego stanu epidemii do stanu zagrożenia epidemicznego, nie rozpoczyna biegu 30-sto dniowego terminu. Rozpocznie się on dopiero po całkowitym zniesieniu obu tych stanów.
Trzeba tu jednak uważać, gdyż jak celowo wskazałam na początku, dynamika zmian przepisów jest bardzo duża i może się okazać, że wraz z wprowadzaniem kolejnych rozwiązań, te poprzednie i aktualne na ten moment, zostaną zmienione.
Kolejne wydłużenie wprowadzone ustawowo to wydłużenie terminów składania wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych, przedłużenie wiz oraz przedłużenie pobytu w ramach ruchu bezwizowego, jeżeli termin ten wypadłby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Jak dotychczas, wnioski te będzie można złożyć w urzędach wojewódzkich do 30-go dnia następującego po dniu odwołania stanu, który obowiązywać będzie jako ostatni.
W przypadku cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie krótkoterminowych tytułów pobytowych (w tym w ramach ruchu bezwizowego), uznanie pobytu za legalny będzie dotyczyło tylko osób, które 14 marca 2020 r. były w kraju na podstawie takich tytułów. Nie dotyczy natomiast osób, które wjechały do Polski później – w takiej sytuacji cudzoziemiec może skorzystać z warunkowego legalnego pobytu i złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt w przedłużonym terminie.
Przedłużenie legalności pobytu nie będzie wiązało się z umieszczeniem w dokumencie podróży cudzoziemca nowej naklejki wizowej, wydaniem nowej karty pobytu czy innych dokumentów. Nie będzie także konieczne składanie żadnych wniosków.
Cudzoziemiec będzie miał możliwość realizowania dotychczasowego celu pobytu w Polsce np. wykonywania pracy. Przedłużone zostały bowiem zezwolenia na pracę i na pracę sezonową oraz dozwolony okres pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Będzie mógł również opuścić Polskę bez ryzyka wejścia w nielegalny pobyt.
Wszelkie powyższe informacje przygotowane zostały przez urząd do spraw cudzoziemców (udsc.gov.pl), który w obecnej sytuacji wydaje bieżące komunikaty dotyczące sytuacji cudzoziemców na terenie kraju. W związku z obecnym stanem epidemii warto śledzić wszystkie komunikaty i informacje, gdyż sytuacja pozostaje dynamiczna i mogą pojawiać się nowe ułatwienia, ale też obostrzenia zarówno dla pracodawców jak i pracowników będących cudzoziemcami.
Źródło: Urząd do spraw cudzoziemców
Szybko przygotuj i wypełnij bezpłatnie każdy dokument, jakiego potrzebujesz: od dokumentacji ZUS, po umowy pracownicze, od PIT- ów po dokumenty transportowe. Wyszukujesz dokument, widzisz wzór, jak go wypełnić, edytujesz, drukujesz, gotowe. Jeszcze nigdy sporządzanie dokumentów nie było tak proste. Zobacz i przekonaj się sam!
Teraz już bez trudu śledzisz zmiany prawne i wydarzenia ważne dla branży, aby wiedzieć o każdej ważnej zmianie przepisów lub rozporządzeniu.
Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: