Rząd planuje zupełne odejście od dotychczasowych zasad zatrudnienia cudzoziemców. Nie będzie więc nowelizował dotychczasowych przepisów, ale przyjmie zupełnie nową ustawę – o zatrudnianiu cudzoziemców. Przepisy będą uproszczone, a cała procedura zatrudniania będzie cyfrowa.
Umowa o pracę / ТРУДОВИЙ ДОГОВІР
Cudzoziemiec starający się o pracę będzie musiał otrzymywać wynagrodzenie nie niższe niż minimalne. Nie będzie natomiast musiał mieć zapewnionego miejsca zamieszkania. Zmiana pracodawcy, albo siedziby firmy, czy też miejsca zamieszkania pracownika – nie będzie wiązała się z koniecznością złożenia nowego wniosku. Wszystkie te zmiany mają usprawnić udzielanie cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę. Nowe przepisy wchodzą w życie 29 stycznia br. Przedstawiamy najważniejsze rozwiązania przyjęte w nowelizacji ustawy o cudzoziemcach.
Przy udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę wprowadzono wymóg otrzymywania przez cudzoziemca wynagrodzenia nie niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Jest to niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego (umowa o prace, umowa zlecenia).
Miejsce zamieszkania
Zrezygnowano natomiast z wymogu posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu.
Oświadczenie w ciągu 60 dni
Cudzoziemiec, który uzyskał zezwolenie na pobyt czasowy i pracę będzie musiał złożyć do urzędu wojewódzkiego w terminie 60 dni od dnia doręczenia decyzji - specjalne oświadczenie podpisane przez podmiot powierzający wykonywanie pracy.
Z artykułu dowiesz się:
Jakie wymogi zostały złagodzone względem cudzoziemców starających się o pracę w Polsce?
Które zmiany np. pracy, wynagrodzenia, stanowiska, zamieszkania - nie będą wymagały ponownego składania wniosku?
Jakie wynagrodzenie będzie musiał otrzymywać cudzoziemiec?
Rząd chce usprawnić postępowania dotyczące udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę. Część zaproponowanych rozwiązań z pewnością przyczyni się do osiągnięcia tego celu. Nowelizacja byłaby jednak znacznie skuteczniejsza, gdyby wszystkie postulaty przedsiębiorców i samorządowców zostały uwzględnione.
Obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają legalne pozostanie w kraju osobom, które chcą realizować dotychczasowy cel pobytu lub nie mogą opuścić Polski w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. W celu maksymalnego ułatwienia załatwiania wszelkich formalności, w celu obniżenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, ale także ze względu na zamknięcie urzędów i związane z tym wydłużenie wszystkich procedur, uzyskiwania właściwych zwolnień, zgód, czy jakichkolwiek dokumentów – wydłużono terminy załatwiania niektórych spraw dla obcokrajowców.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »