Wydatek na zakup roweru elektrycznego do ciężarówki można zaliczyć do kosztów oraz odliczyć podatek VAT.
Przeczytaj także:
Kosztami podatkowymi mogą być wydatki, które wpływają na osiągnięcie przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Jak wynika pytania rower będzie wykorzystywany jedynie na potrzeby firmowe. Dlatego też - moim zdaniem - nie ma przeszkód, aby zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na zakup roweru.
Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z 31 października 2023 r., nr 0115-KDWT.4011.61.2023.1.AK, w którym możemy przeczytać:
„(…) Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że podstawowym sposobem korzystania z zakupionego roweru będzie wykorzystywanie go na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, co pozwala przyjąć, że będzie on kompletny i zdatny do używania. Jeśli więc przewidywany okres używania roweru będzie dłuższy niż rok, to będzie on spełniał kryteria wymienione w art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wartość roweru będzie przy tym wyższa niż 10 000 zł., w związku z czym należy uznać że spełni on wszystkie warunki uznania za środek trwały podlegający amortyzacji. Będzie zatem Pani zobowiązana ująć przedmiotowy rower w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawych jako środek trwały. Oznacza to, że wydatek na zakup wskazanego we wniosku roweru nie będzie mógł być przez Panią zaliczony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Do kosztów podatkowych będzie mogła Pani zaliczyć odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej ww. środka trwałego (roweru), na zasadach określonych w przepisach art. 22a-22n ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (…)”.
Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.
W opisanej sytuacji spełnione są warunki, aby dokonać odliczenia podatku VAT. Stanowisko takie potwierdził Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z 9 grudnia 2020 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.465.2020.4.AA w którym możemy przeczytać:
„(…) Z przedstawionych okoliczności bezsprzecznie wynika, iż sposób wykorzystania przez Wnioskodawczynię zakupionego roweru, tj. dojazdy do miejsca świadczenia pracy, powroty z pracy, poruszanie się rowerem w celu poszukiwania nowych klientów, dojazdy do nowych kontrahentów pozyskanych w przyszłości czy dojazdy do urzędów w sprawach związanych z prowadzoną działalnością, świadczy o wykorzystywaniu go w ramach działalności gospodarczej. Ww. działania wiążą się z całokształtem funkcjonowania prowadzonej działalności. Zakup roweru ułatwi Wnioskodawczyni wykonywanie obowiązków związanych z prowadzoną firmą, a zatem ma pośredni związek z działalnością gospodarczą - nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu, lecz przez wpływ na ogólne funkcjonowanie działalności przyczynia się do generowania przez Wnioskodawczynię obrotu opodatkowanego.
W konsekwencji, odnosząc treść powołanych przepisów do niniejszej sprawy stwierdzić należy, że w odniesieniu do zakupu roweru elektrycznego, Wnioskodawczyni jako czynnemu podatnikowi podatku VAT będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, gdyż jak dowiedziono powyżej, rower elektryczny będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, a działalność ta jest co do zasady opodatkowana”.
Szybko przygotuj i wypełnij bezpłatnie każdy dokument, jakiego potrzebujesz: od dokumentacji ZUS, po umowy pracownicze, od PIT- ów po dokumenty transportowe. Wyszukujesz dokument, widzisz wzór, jak go wypełnić, edytujesz, drukujesz, gotowe. Jeszcze nigdy sporządzanie dokumentów nie było tak proste. Zobacz i przekonaj się sam!
Teraz już bez trudu śledzisz zmiany prawne i wydarzenia ważne dla branży, aby wiedzieć o każdej ważnej zmianie przepisów lub rozporządzeniu.
Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: