CERTYFIKOWANE WARSZTATY: Rozliczanie czasu pracy kierowcy Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
Filtruj treść
Filtruj

Czy pasażer może pić alkohol w samochodzie?

Autor: Adam Janus

Dodano: 25 czerwca 2024
Czy pasażerowie mogą pić alkohol w samochodzie podczas jazdy?
Pytanie:  W pojeździe ciężarowym o dmc pow. 3,5 tony jedzie dwóch kierowców. Kierowca główny prowadzi pojazd, a drugi kierowca-pasażer jest podwożony do miejsca, w którym ma objąć prowadzenie ciężarówki. Pasażer spożywa alkohol, ponieważ wie, że pojazd, którym będzie jeździł, przejmie dopiero za dzień lub dwa. Czy podczas kontroli drogowej ITD, policja czy inne służby mogą sprawdzić trzeźwość kierowcy-pasażera i w tej sytuacji mogą wyciągnąć wobec niego konsekwencje?
Odpowiedź: 

Przepisy wymagają trzeźwości wyłącznie od kierowcy aktualnie prowadzącego pojazd - dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych. O ile oczywiście pasażer nie zamierza prowadzić pojazdu. Jeżeli jednak pasażer jest w drodze do pracy, to konsekwencje może wyciągnąć pracodawca.

Korzyści 
  • Czy pasażer samochodu (osobowego, ciężarówki) może spożywać alkohol?
  • Czy podczas kontroli drogowej policja może badać trzeźwość pasażera?
  • Jakie konsekwencje może wyciągnąć policja wobec pijanego pasażera?
  • Czy kierowca zawodowy jadący jako pasażer ciężarówki może spożywać alkohol?

Przeczytaj także:

W zaprezentowanej sytuacji „drugi” kierowca będzie podróżował jako zwykły pasażer, wobec tego nie można wyciągnięć wobec niego żadnych konsekwencji w przypadku podróży w stanie nietrzeźwości.

Picie alkoholu w samochodzie w drodze do pracy 

Natomiast nie można zapominać, iż taki pracownik jest w dyspozycji pracodawcy i w przypadku nietrzeźwości w sytuacjach awaryjnych może to nieść za sobą określone konsekwencje. Pamiętajmy bowiem, że w takim przypadku pasażer jest pracownikiem będącym w drodze do pracy.

Kierowcy, kierujący i pasażerowie - kto może pić alkohol w trakcie jazdy? 

Definicja kierowcy uregulowana jest w różnych aktach prawnych, co pociąga za sobą różne skutki prawne.

W aspekcie trzeźwości zastosowanie ma kodeks drogowy, który w artykule drugim posługuje się dwoma pojęciami:

  • kierowca - osoba uprawniona do kierowania pojazdem silnikowym,
  • kierujący - osoba, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów, a także osobę, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojedynczo lub w stadzie.

Obydwie te definicje są zupełnie odmienne od tej uregulowanej w rozporządzeniu 5612006 (WE), która dotyczy czasu pracy kierowców.

Odnosząc się do przepisów o ruchu drogowym zabrania się kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Czy policja może zbadać nietrzeźwego pasażera?

Osoba siedząca z boku kierowcy prowadzącego pojazd nie podlega zakazom określonym w przepisach ruchu drogowego. Wobec tego osoba taka nie poniesie konsekwencji prawnych z tytułu przebywania w pojeździe w stanie nietrzeźwości.

W takim przypadku kontrolerzy policji lub ITD raczej nie będą sprawdzali stanu trzeźwości takiej osoby. Ponadto nawet w przypadku stwierdzenia nietrzeźwości nie można wobec takiej osoby konsekwencji prawnych.

Badanie trzeźwości musi odnosić się do jazdy

Podsumowując - kwestia badania trzeźwości sprowadza się nie tylko do osoby prowadzącej pojazd, ale też w czasie prowadzenia tej czynności albo bezpośrednio po niej. Inaczej mówiąc kontrolerzy mogą sprawdzać trzeźwość w określonym czasie, czyli na tzw. gorącym uczynku. Przepis art. 129 Kodeksu drogowego nadaje uprawnienia do badania trzeźwości tylko kierującego pojazdem.

Ważne:

Przedmiotowa odpowiedź odnosi się wyłącznie do krajowych uregulowań prawnych, natomiast w innych krajach kwestia ta może być zupełnie inaczej uregulowana.

Autor: Adam Janus

Specjalista z zakresu transportu drogowego z wieloletnim doświadczeniem w doradzaniu firmom transportowym i prowadzącym przewozy na potrzeby własne, były pracownik służb kontrolnych, trener i szkoleniowiec, autor wielu publikacji z zakresu czasu pracy kierowców, wymogów licencyjnych, przewozów ADR i innych zagadnień związanych z transportem drogowym

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Wzory dokumentów

Szybko przygotuj i wypełnij bezpłatnie każdy dokument, jakiego potrzebujesz: od dokumentacji ZUS, po umowy pracownicze, od PIT- ów po dokumenty transportowe. Wyszukujesz dokument, widzisz wzór, jak go wypełnić, edytujesz, drukujesz, gotowe. Jeszcze nigdy sporządzanie dokumentów nie było tak proste. Zobacz i przekonaj się sam!

Informator transportowca

Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x