Filtruj treść
Filtruj
Archiwalny

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 1 lipca 2013 r. w sprawie przeprowadzenia procesu certyfikacji kompetencji zawodowych w transporcie drogowym oraz zabezpieczenia certyfikatu kompetencji zawodowych (Dz.U. z 2013 r., poz. 837)

Dokument archiwalny

15 sierpnia 2013 r.

rozporządzenie
Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej
z dnia 1 lipca 2013 r.
w sprawie przeprowadzenia procesu certyfikacji kompetencji zawodowych w transporcie drogowym oraz zabezpieczenia certyfikatu kompetencji zawodowych
(Dz.U. z dnia 24 lipca 2016 r.)

Na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1265, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
jednostki, przy których działają komisje egzaminacyjne, przeprowadzające egzamin pisemny, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, zwane dalej "komisjami egzaminacyjnymi";
2)
wymagania kwalifikacyjne dotyczące członków komisji egzaminacyjnej i tryb ustalania jej składu;
3)
rodzaje zabezpieczeń certyfikatu kompetencji zawodowych;
4)
tryb zwalniania osoby ubiegającej się o certyfikat kompetencji zawodowych, zwanej dalej "kandydatem", z egzaminu pisemnego, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.
§ 2.
Jednostką, przy której działają komisje egzaminacyjne, jest Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie.
§ 3.
1.
Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego oraz dwóch członków, z których jeden jest pracownikiem jednostki, przy której działają komisje egzaminacyjne, a drugi przedstawicielem polskiej organizacji o zasięgu ogólnokrajowym zrzeszającej przewoźników drogowych.
2.
Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej może być osoba posiadająca ukończone studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie i co najmniej 5-letni staż pracy w administracji publicznej na stanowisku związanym z transportem drogowym.
3.
Członkiem komisji egzaminacyjnej może być osoba posiadająca:
1)
ukończone studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie i co najmniej 5-letnią praktykę zawodową w zakresie transportu drogowego - w przypadku pracownika jednostki, przy której działają komisje egzaminacyjne;
2)
wykształcenie średnie i co najmniej 5-letnią praktykę zawodową w zarządzaniu przedsiębiorstwem transportu drogowego - w przypadku przedstawiciela polskiej organizacji o zasięgu ogólnokrajowym zrzeszającej przewoźników drogowych.
4.
Listę osób spełniających kryteria określone w ust. 2 i 3, które mogą być:
1)
przewodniczącym komisji - ustala minister właściwy do spraw transportu i przekazuje ją kierownikowi jednostki, przy której działają komisje egzaminacyjne;
2)
członkiem komisji - ustala kierownik jednostki, przy której działają komisje egzaminacyjne, przy czym przedstawiciel polskiej organizacji o zasięgu ogólnokrajowym zrzeszającej przewoźników drogowych jest wpisywany na listę na podstawie pisemnego zgłoszenia tej organizacji.
5.
Listy, o których mowa w ust. 4, zawierają następujące dane: imię i nazwisko, rodzaj wykształcenia, informację dotyczącą stażu pracy w administracji publicznej na stanowisku związanym z transportem drogowym lub praktyki zawodowej w zakresie transportu drogowego albo w zarządzaniu przedsiębiorstwem transportu drogowego.
6.
Na podstawie list, o których mowa w ust. 4, kierownik jednostki, przy której działają komisje egzaminacyjne, ustala każdorazowo skład komisji egzaminacyjnej.
§ 4.
Certyfikat kompetencji zawodowych jest zabezpieczony przez: włókna aktywne w świetle ultrafioletowym, mikrodruk oraz wyczuwalne w dotyku litery "PL".
§ 5.
1.
Zwolnienie kandydata z całości albo z części egzaminu pisemnego, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, następuje na podstawie dołączonego do wniosku o wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych:
1)
dyplomu studiów wyższych ukończonych przez kandydata, wraz z suplementem do dyplomu lub innym dokumentem potwierdzającym program tych studiów, wystawionym zgodnie z obowiązującymi w dniu wystawienia przepisami prawa,
2)
świadectwa studiów podyplomowych ukończonych przez kandydata
-
lub kopii tych dokumentów poświadczonych za zgodność z oryginałem przez wystawcę dokumentu, notariusza, adwokata lub radcę prawnego.
2.
Kopie dokumentów, o których mowa w ust. 1, mogą być poświadczone przez pracownika jednostki, przy której działają komisje egzaminacyjne, na podstawie przedstawionych oryginałów tych dokumentów.
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 sierpnia 2013 r.
Słowa kluczowe:
transport drogowy

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Informator transportowca

Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x