Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego/zasiłku przysługującego ubezpieczonemu (zgodnie z art. 36 ust. 1, w związku z art. 3 pkt 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 poprzednich miesięcy kalendarzowych (po pomniejszeniu o potrącone z tego wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne).
Przeczytaj także:
Z artykułu dowiesz się:
Za jaki okres należy wyliczyć średnią do ustalenia wynagrodzenia chorobowego kierowcy?
Może się zdarzyć sytuacja, że w okresie, z którego przy ustalaniu podstawy zasiłku chorobowego jest brane pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie - pracownik nie osiągnął wynagrodzenia (z powodu nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych). Jak w takiej sytuacji ustalić zasiłek chorobowy?
Formularz ZAS-53 jest wnioskiem o zasiłek chorobowy, składanym do ZUS, jeśli jest on płatnikiem zasiłku. Wniosek ten przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą, osób współpracujących z osobą prowadzącą działalność gospodarczą lub duchownych, jeśli chcą ubiegać się o wypłatę zasiłku chorobowego przy pierwszym lub kolejnym zwolnieniu lekarskim, lub zostali skierowani na kwarantannę lub izolację. Powinien go również wypełnić i złożyć ubezpieczony za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeśli otrzymał kolejne zwolnienie lekarskie za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy lub kiedy został skierowany na kwarantannę lub izolację.
Za okres trwania kwarantanny lub izolacji pracownikowi przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »