Na Węgrzech od 1 września 2024 r. zostanie rozszerzona lista dróg płatnych. Wprowadzono także nowy taryfikator mandatów związanych z opłatami drogowymi, który obowiązuje od 16 sierpnia 2024 r.
Przeczytaj także:
Z państwowego programu darmowego uzyskania uprawnień do prowadzenia samochodów ciężarowych i autobusów na Węgrzech skorzystało tysiąc osób. Zainteresowanych było znacznie więcej.
Na Węgrzech wprowadzono minimalne stawki w krajowych przewozach ładunków. Ale na tym nie koniec. Stawka obejmuje: minimalną opłatę za usługę przewozu, opłatę za załadunek i sortowanie palet oraz czas przestoju. Przepisy te obowiązują od 28 stycznia br.
Wszystkie kraje UE do 25 marca 2024 r. mają włączyć do opłat drogowych koszt związany z emitowanym przez ciężarówki CO2. Po Niemczech i Austrii na takie wdrożenie zdecydowały się Węgry i Czechy.
Węgierscy przewoźnicy od 11 grudnia 2023 r. mają ograniczyć ruch na jednym z dwóch przejść granicznych z Ukrainą. Podobnie jak przewoźnicy z Polski i Słowacji, domagają się przywrócenia zezwoleń dla firm transportowych z Ukrainy.
Rządowy dekret przewiduje wprowadzenie na Węgrzech od 1 września 2023 r. 30% podwyżkę kar dla zagranicznych kierowców samochodów ciężarowych. Chodzi tu o naruszenia dotyczące m.in. manipulacji w tachografie, przepisów dotyczących czasu jazdy i odpoczynku, dopuszczalnej masy całkowitej oraz nacisków na oś.
Od 15 października kierowcy samochodów ciężarowych będą musieli zapłacić więcej za przejazd po Węgrzech. Kierowców autobusów podwyżka obejmie dopiero od 1 stycznia 2023 r.
Kierowców autobusów na węgierskich drogach podwyżka obejmie od 1 stycznia 2023 r. Kierowcy samochodów ciężarowych będą musieli zapłacić więcej już od 15 października 2022 r.
Jesteśmy firmą produkcyjną z własnym transportem. Kierowcy ładują towar w Polsce i wiozą do Rumunii, gdzie towar jest rozładowywany. Wracają natomiast na pusto. Ciężarówki przejeżdżają przez Węgry - czy w takim przypadku nasza firma musi być zarejestrowana w systemie BIReg?
Węgrzy na 3 dni przed wejściem w życie przepisów, nakazujących rejestrowanie przewozów (od 1 lutego), zmienili zdanie i zmodyfikowali wprowadzane zasady. Jednak modyfikacje zaczną obowiązywać od 4 lutego.
Od 1 stycznia 2021 r. na Węgrzech ruszył system elektronicznej rejestracji zdarzeń transportowych (BIREG). Dotyczy on wszystkich przewoźników, w tym firm unijnych i węgierskich działających na podstawie licencji wspólnotowej. W styczniu przewoźnicy, którzy się nie zarejestrują zostaną tylko ostrzeżeni i poinformowani o nowych obowiązkach. Od 1 lutego br. wjazd do Węgier bez sankcjonowany (na bireg.hu) karą w wysokości ok. 10 tys. zł.
Na Węgrzech od lutego br. w elektronicznym systemie poboru opłat drogowych HU-GO należy wprowadzać dodatkowe dane o pojeździe. Jakie? Sprawdź.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »