Okresy objęte kontrolą ITD różnią się w zależności od obszaru kontrolnego, ale też od rodzaju kontroli. W przypadku weryfikacji czasu jazdy, przerw i odpoczynków kierowcy podczas kontroli drogowej – faktycznie okres kontrolny wynosi do 28 dni wstecz.
Z artykułu dowiesz się:
- czym różni się zakres kontroli: na drodze i w firmie,
- ile wynosi okres przedawnienia kary za brak viaTOLL,
- jaka jest wysokość kary za brak viaTOLL.
Od 1 lipca rozpoczął się okres przejściowy dla przewoźników. Oznacza to, że równolegle funkcjonują dwa systemy - viaTOLL i nowy e-TOLL. Ministerstwo finansów zachęca przewoźników do przechodzenia do nowego systemu e-TOLL i nie zostawiania tego na ostatnią chwilę.
Funkcjonuje już strona nowego systemu opłat drogowych pod adresem etoll.gov.pl. Rejestracja nie jest jednak jeszcze możliwa. KAS przedstawiła natomiast warunki, na jakich można wyrejestrować się z viaTOLL. Urządzenia można zwrócić do 30 września 2021 r.
Z każdym dniem dochodzą nowe informacje o opóźnieniach w pracach nad nowym systemem opłat drogowych. Problemem jest dostępność nowych urządzeń pokładowych. Dlatego też po raz kolejny przesunięto termin zakończenia pracy systemu viaToll. Przestanie on działać dopiero 1 października, a nie 1 lipca, jak wcześniej planowano. Od 1 lipca do 30 września będą czynne oba systemy – stary viaToll i nowy e-Toll.
Wygaszany system poboru opłat drogowych viaTOLL przestanie działać od lipca 2021 r. Do tego czasu będzie można z niego korzystać, mimo że wcześniej ma być uruchomiony nowy system e-Toll.
Od 2021 roku polski elektroniczny system opłat drogowych zacznie działać na bazie łączności satelitarnej (GPS/GSM), tak jak w Niemczech czy na Słowacji. Znad dróg znikną bramownice, a opłatę będzie można uiścić za pomocą aplikacji na smartfonie. Nowy system umożliwi też łatwe śledzenie każdej ciężarówki.
Rząd planuje objęcie kolejnych dróg systemem elektronicznej płatności za przejazd viaTOLL. Sprawdź, które trasy staną się płatne i od kiedy.
Elektroniczny s ystem viaTOLL służy nie tylko do pobierania opłat drogowych, ale też rejestruje informacje o kierowcach i pojazdach. Z t ych danych korzystają inspektorzy ITD i urzędy skarbowe.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »