W Niemczech funkcjonuje zasada, że wyprzedanie przez ciężarówkę powinno trwać nie dłużej niż 45 sekund. Ma to zapewnić płynność ruchu na niemieckich drogach. Jest to ograniczenie tylko czasu wyprzedzania, natomiast nie ma zakazu wyprzedzania. Takie zakazy mogą być natomiast wprowadzane na niektórych odcinkach szczególnie zatłoczonych dróg w poszczególnych landach.
Przeczytaj także:
Strefa czystego transportu będzie mogła powstać w każdej gminie
Według danych GDDKiA na początku wakacji natężenie ruchu osobowego wzrosło w stosunku do zeszłego roku o 7, a ciężarowego aż o 13 proc. To tendencja, która jest wyraźna szczególnie w przypadku ruchu ciężkiego.
Jak wynika z danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w 2021 roku do użytku ma zostać oddanych 390 km dróg ekspresowych i autostrad - większość jesienią i zimą. Jednocześnie na 76 odcinkach polskich tras trwa remont 970 km. Oznacza to, że szczyt robót przypadnie na gorący letni okres, co może pokrzyżować plany nie tylko kierowcom samochodów osobowych, ale i przewoźnikom. Natomiast ruch samochodów ciężarowych rośnie z roku na rok o 13%.
Hiszpanie ustanowili surowsze limity maksymalnej prędkości dozwolonej w terenie zabudowanym. Na drogach z jedną jezdnią i chodnikiem – jest to tylko 20 km/h. Ponadto podwyższyli kary za ich przekroczenie.
GDDKiA opublikowała dane o średnim ruchu na drogach w dniach 23 do 29 listopada (ubiegły tydzień). Porównując dane z tego samego okresu za ubiegły rok wynika, że w przypadku ruchu pojazdów osobowych odnotowaliśmy spadek o 14 proc., natomiast ruch ciężarowych wzrósł o 8 proc.
Problemami z jakimi muszą mierzyć się firmy transportowe na obecnym etapie rozwoju pandemii koronawirusa w Europie to: precyzyjne planowanie tras w związku z zamknięciem niektórych granic, zapewnienie bezpiecznego otoczenia w pracy kierowcy, przestrzeganie dodatkowych wymagań w poszczególnych krajach oraz permanentne zmiany przepisów. Sprawdź bieżącą sytuację transportu w Europie.
Od 25 proc. w dni powszednie do 55 proc. w niedzielę, o tyle zmalał ruch na drogach krajowych pomiędzy 16 a 22 marca w porównaniu do początku tego miesiąca. Informacje te dotyczą całości ruchu na drogach krajowych. Gdy jednak porównamy dane dla ruchu ciężkiego, to spadek jest zdecydowanie mniejszy, a w jednym dniu odnotowaliśmy wzrost.
27 października 2017 r. Sejm przyjął przygotowany przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa projekt ustawy umożliwiającej profesjonalną rejestrację pojazdów.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »