Recydywa dotycząca niektórych wykroczeń już obowiązuje. Niektórzy kierowcy unikną jednak podwójnej kary (np. bez prawomocnego wyroku za jedno naruszenie). Ale podwójnie ukarani mogą być również kierowcy, którzy popełnili wykroczenie jeszcze przed 17 września br. Przedstawiamy, jak liczyć dwuletni okres recydywy na 4 przykładach.
Od 17 września 2022 r. obowiązują przepisy o recydywie wykroczeniowej. Chodzi o dwukrotne zaostrzenie kar za ponowne popełnienie określonych wykroczeń (m.in. przekroczenie dozwolonej prędkości, naruszenie zakazu wyprzedzania, wjazd na przejazd kolejowy pomimo zakazu) w ciągu dwóch lat.
O tym jakie dokładnie wykroczenia zostały objęte przepisami o recydywie pisaliśmy tutaj:
Z artykułu dowiesz się:
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o m.in. o zmianach w wysokości płacy minimalnej od 2023 r. oraz o podwójnych karach za niektóre wykroczenia drogowe. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy można podzielić odpoczynek 45 godz. na dwa tygodnie oraz jaka kara grozi zarządzającemu za kserokopię (zamiast oryginału) wypisu z licencji w aucie. Sprawdź.
Od 17 września 2022 r. wchodzi w życie przepis przewidujący nałożenie mandatu w dwukrotnej wysokości. Otóż kierowca uprzednio ukarany za poniżej wymienione wykroczenia, który w ciągu 2 lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełni to samo wykroczenie, otrzyma karę stanowiącą co najmniej 2-krotność jej dolnej granicy.
Od kiedy zaczną obowiązywać przepisy o recydywie drogowej?
Za jakie wykroczenia kierowca otrzyma podwójną karę?
Ile wyniesie wysokość kar za recydywę?
Od 17 września zaczną obowiązywać nowe przepisy prawa o ruchu drogowym. Kierowcy, którzy już wcześniej byli ukarani za to samo wykroczenie, zapłacą drugi mandat w podwójnej wysokości. Za co może Ci grozić podwojony mandat?
Od 17 września br. zacznie obowiązywać zapowiadany system podwajania mandatów dla kierowców, którzy już byli ukarani za to samo wykroczenie. Jakich wykroczeń to dotyczy?
W artykule „Dalsze zaostrzenia kar w ruchu drogowym” przedstawialiśmy propozycje zmian do Prawa o ruchu drogowym. Wśród nich było m.in. zaostrzenie kar za wielokrotne naruszenie przepisów. Obecnie jednak nie ma technicznych możliwości wdrożenia tych przepisów w życie. Dlaczego?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »