Wśród sprzętu, jakim dysponuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego są fotoradary (produkcji niemieckiej), które są w stanie objąć swoim „zasięgiem” pomiaru aż do 8 pasów ruchu! Oczywiście w naszym kraju raczej nie ma takiej drogi, ażeby w pełni wykorzystać ten potencjał. Niemniej jednak urządzenia te potrafią zarejestrować prędkość kilku pojazdów na raz na różnych pasach.
Przeczytaj także:
Kary za brak zgłoszenia do monitorowania w Rumunii do 9500 zł
Wynajem ciężarówek na Słowacji – potrzebna polska czy słowacka licencja?
Jaki jest dopuszczalny stopień napełnienia cysterny?
Recydywa dotycząca niektórych wykroczeń już obowiązuje. Niektórzy kierowcy unikną jednak podwójnej kary (np. bez prawomocnego wyroku za jedno naruszenie). Ale podwójnie ukarani mogą być również kierowcy, którzy popełnili wykroczenie jeszcze przed 17 września br. Przedstawiamy, jak liczyć dwuletni okres recydywy na 4 przykładach.
Od 17 września 2022 r. obowiązują przepisy o recydywie wykroczeniowej. Chodzi o dwukrotne zaostrzenie kar za ponowne popełnienie określonych wykroczeń (m.in. przekroczenie dozwolonej prędkości, naruszenie zakazu wyprzedzania, wjazd na przejazd kolejowy pomimo zakazu) w ciągu dwóch lat.
O tym jakie dokładnie wykroczenia zostały objęte przepisami o recydywie pisaliśmy tutaj:
Z artykułu dowiesz się:
Na Słowacji można stracić prawo jazdy za używanie telefonu podczas jazdy lub przekroczenie prędkości. Wystarczy, że trzy razy złapie Cię na tym policja. Wzrosła też grzywna za używanie telefonu.
Włoskie przepisy krajowe zezwalają na nakładanie mandatów za nadmierną prędkość w oparciu o dane z tachografów. Jest to dodatkowo ułatwione, ponieważ na włoskich autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości dla ciężarówek do 80 km/h. Włoskie służby twierdzą, że nakładanie kar jest możliwe w dwóch sytuacjach. Jakich?
Jakie są dwie przesłanki umożliwiające ukaranie za „prędkość z tachografu”?
Przekroczenie prędkości o 30 km/h będzie skutkowało mandatem w wysokości 1,5 tys. zł, a spowodowanie wypadku może spowodować konieczność wypłacania renty - takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym, przyjęta przez Radę Ministrów. Ustawa ma wejść w życie od 1 grudnia 2021 r.
Rada Ministrów przyjęła kierunki zmian w Prawie o ruchu drogowym. Przewidują one podwyższenie kar za przekroczenie prędkości, powiązanie wysokości ubezpieczenia OC od liczby punktów karnych oraz przydzielenie renty osobom bliskim ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym. Kierowca będzie mógł dostać jednorazowo nawet 15 punktów karnych (obecnie 10).
Czy Główny Inspektorat Transportu Drogowego ma podstawy ukarać kierowcę mandatem w przypadku, gdy na wykonanym przez fotoradar zdjęciu, znajdują się dwa pojazdy, równo obok siebie (jeden jedzie prawym pasem, drugi lewym pasem), poruszające się w tym samym kierunku? Skąd wiadomo, który kierowca przekroczył prędkość?
Od 14 sierpnia br. obowiązują nowe znaki informujące o odcinkowym pomiarze prędkości. Dotychczasowe oznakowanie stosowane było zarówno dla odcinkowego, jak i punktowego pomiaru. Rozwiązanie takie było nieczytelne dla kierowców.
Odcinkowe pomiary prędkości działają na drogach, jednak nie są one oznakowane w specjalny sposób. Informuje o nich znak D-51 używany do oznaczania zwykłych fotoradarów. Obecnie opracowano projekt znaku przeznaczony specjalnie dla pomiaru odcinkowego.
W Hiszpanii planowane jest podwyższenie kar za korzystanie z telefonu podczas jazdy oraz obniżenie dopuszczalnej prędkości. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2 stycznia 2019 r.
Posiadając homologowany system GPS można udowodnić przed sądem, że prędkość nie została przekroczona. Dotyczy to jednak wyjątkowej sytuacji – sprawdź jakiej.
Prawo jazdy nie będzie zatrzymywane w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym lub przewożenia zbyt dużej liczby pasażerów - jeżeli kierowca działał w stanie wyższej konieczności. Zmiany te przewiduje nowelizacja prawa o ruchu drogowym i ustawy o kierujących pojazdami.
Widerejestratory w radiowozach nie zawsze używane są prawidłowo. Potwierdził to wyrok sądowy w sprawie kierowcy, który nie przyjął mandatu za przekroczenie prędkości. Sprawdź jakie są podstawy do odwołania.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło zmienić zasady przyznawania, sumowania i anulowania punktów karnych. Przede wszystkim ma zniknąć problem dublowania kar za podobne wykroczenia. Dowiedz się, jak będą wyglądały kary?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »