W doktrynie występują dwie odmienne interpretacje przepisów odnośnie ustalania niedzieli i świąt w regulaminie pracy. Jedna z nich dowodzi, że w jednej firmie niedziele i święta – nie mogą, dla poszczególnych grup pracowników, rozpoczynać się o różnych godzinach. Druga interpretacja wskazuje, że można w regulaminie pracy ustalić odmienne godziny rozpoczęcia niedzieli i świąt. Uwaga: nawet zwrócenie się do PIP o interpretację może nie rozwiązać problemu. Dlaczego?
Przeczytaj także:
Jeśli kierowca, pracując w niedzielę lub święto, przekroczy tygodniową normę czasu pracy, a jednocześnie nie dostanie wolnego za tę pracę, należą mu się dwa dodatki do wynagrodzenia. Każdy powinien wynosić 100% wynagrodzenia.
Firma pracuje od poniedziałku do piątku w tygodniu (czas równoważny) i sporadycznie, np. raz w miesiącu w weekend wykonujemy dodatkowy kurs. Nie jest ujęte to w harmonogramie miesięcznym, a kierowca otrzymuje za taki kurs dzień wolny i dodatkowo za godziny pracy 100% wynagrodzenia (niedziela i święta). Czy prawidłowo postępujemy w takiej sytuacji? Czy należą się tzw. <a >setki za pracę w niedzielę i święta, jeżeli praca ta jest przewidziana w miesięcznym harmonogramie?
Kierowca za pracę w niedzielę lub święto może dostać różne wynagrodzenie. Zależy ono od tego, czy praca była planowana, a także czy kierowca dostał wolny dzień z tego tytułu, czy nie. Jak stosować te przepisy w praktyce? Sprawdź.
Wynagrodzenie dla kierowcy za pracę w niedzielę lub święto zależy do tego, czy dostał wolny dzień z tego tytułu, czy nie. A także od tego, czy ta praca była planowana, czy nie. Sprawdź.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »