Ministerstwo Finansów proponuje zatrzymywanie pojazdu w przypadku stwierdzenia, że ciężarówka jedzie na „lewym” paliwie. W takiej sytuacji pojazd ma być kierowany na dodatkowe badanie techniczne, a jego dowód rejestracyjny będzie zatrzymywany. To na razie propozycja. MF uzasadnia nowelizację nieskutecznością dotychczasowych przepisów.
Takie karanie kierowców jeżdżących na nielegalnym paliwie zaproponowało ministerstwo finansów w nowelizacji kodeksu karnego skarbowego. Jeżeli funkcjonariusze KAS lub inspektorzy ITD stwierdzą, że ciężarówka jedzie na lewym paliwie, pojazd będzie kierowany na dodatkowe badanie techniczne, a jego dowód rejestracyjny będzie zatrzymywany.
Z artykułu dowiesz się:
Czy diagności mogą zbadać na jakim paliwie jedzie pojazd?
Krajowa Administracja Skarbowa wspiera podatników, którzy w związku z pandemią COVID-19 mają trudności z terminową zapłatą podatków. Naczelnicy urzędów skarbowych rozpatrują wnioski o rozłożenie na raty podatku, odroczenie terminu jego zapłaty i umorzenie zaległości podatkowych. Od początku epidemii COVID-19 wydali już ok. 90 tys. decyzji o przyznaniu ulg na łączną kwotę ok. 8,1 mld zł.
Od 1 lipca br. Krajowa Administracja Skarbowa przejmie zarządzanie systemem opłat drogowych. W praktyce nie wprowadza to zmian dla kierowców. Natomiast zadaniem KAS będzie zbudowanie, zupełnie nowego – satelitarnego – systemu opłat. Gdy zostanie ukończony, do jego obsługi wystarczy smartfon. Sprawdź szczegóły.
Wyposażenie funkcjonariuszy w te urządzenia ma na celu łatwiejsze uiszczanie mandatów. Kierowcy ukarani mandatem za naruszenie przepisów ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu olejem opałowym będą mogli opłacić ten mandat bezpośrednio po zakończeni kontroli.
Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała, że 2019 rok był kolejnym, w którym rzadziej kontrolowała podatników. Liczba kontroli celno-skarbowych zmniejszyła się o 14,5%, a kontroli podatkowych o 11,6% w porównaniu do 2018 roku. Prawdopodobnie w tym roku też będzie ich mniej.
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ostrzegają, że na skrzynki pocztowe przedsiębiorców trafiają wiadomości, które mogą być bardzo groźne dla naszych komputerów. Dlaczego?
Polska w październiku 2017 r. przystąpiła do czterostronnego porozumienia w sprawie przystąpienia Polski do Systemu Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych Pojazdów ANPRS. System funkcjonuje obecnie pomiędzy Litwą, Łotwą i Estonią.
Zgodnie z przepisami konwojowany może być w praktyce przewóz każdego towaru. Krajowa Administracja Skarbowa coraz częściej korzysta z tej możliwości. Sprawdź warunki konwojowania towarów.
Każdy przedsiębiorca będzie mógł sprawdzić w Krajowej Administracji Skarbowej, czy jego kontrahent terminowo składa deklaracje i płaci podatki. Takie zmiany przewiduje projekt zmian w Ordynacji podatkowej, przyjęty przez Radę Ministrów.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »