Z końcem wakacji weszły nowe zasady składania wniosków o wizę dla Ukraińców i Białorusinów. Dotyczą one m.in. wiz wydawanych w celu wykonywania pracy w charakterze kierowcy w międzynarodowym transporcie drogowym. Obecnie od 7 września br. zmienia się wzór formularza o wydanie wizy.
Proces wydawania wiz i naklejek dla kierowców z Białorusi ma odbywać się na terytorium Polski. Dzięki temu kierowcy nie będą musieli wracać po odnowienie wiz na Białoruś. Istnieje bowiem ryzyko, że nie wyjadą już z terenu Białorusi. Przedłużeniu obowiązywania ulegną też wizy i pozwolenia na pobyt czasowy.
Białoruś wprowadziła od 16 kwietnia 2022 r. zakaz przemieszczania się dla pojazdów zarejestrowanych w Unii Europejskiej. To kontrsankcje za wprowadzenie zakazu ze strony unijnej.
Białoruś wprowadziła zakaz eksportu niektórych towarów, m.in.: wolframu, zbiorników, cystern, pomp, lodówek, zamrażarek, generatorów elektrycznych, baterii, podgrzewaczy wody, telefonów (w tym smartfonów). Będzie obowiązywał do 22 września 2022 r.
Minister Infrastruktury RP Andrzej Adamczyk, wraz ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Łotwy i Estonii, zaproponowali wprowadzenie czasowego całkowitego zakazu wykonywania przewozów towarów z i na terytorium Rosji i Białorusi.
Zakaz importu na Białorusi będzie obowiązywał od 1 stycznia 2022 r. i obejmie praktycznie wszystkie produkty mleczne, mięsne i roślinne, a nawet sól. Zakaz obejmuje produkty z krajów Unii Europejskiej, USA, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry i Szwajcarii.
Biuro ds. Transportu Międzynarodowego poinformował, że nastąpiły zmiany zasad wydania zezwoleń Białoruś ogólne oraz rozliczania zezwoleń Białoruś ogólne i Białoruś tranzyt .
Biuro ds. Transportu Międzynarodowego poinformowało, że od 1 września br. zmienią się zasady wydawania zezwoleń Białoruś ogólne. Zezwolenia te wydawane będą po jednym na każdy z pierwszych pięciu pojazdów uprawnionych i po trzy na każde kolejne pięć pojazdów uprawnionych. Wyczerpano też pulę zezwoleń Białoruś kr-3.
Białoruski rząd od 3 maja br. wprowadził zakaz importu towarów produkowanych przez koncerny: Liqui Moly, Skoda Auto oraz Beiersdorf. Embargo ma obowiązywać przez pół roku. Wśród marek Beiersdorf są np. kosmetyki Nivea, Eucerin, La Prairie, 8×4 czy Skin Stories. Jaki jest powód embarga?
BTM ogłosiło dodatkowe limity zezwoleń na marzec. Wnioski o przyznanie dodatkowych limitów zezwoleń przyjmowane są do 20 lutego br. Sprawdź na jakie kraje obowiązują zezwolenia. Biuro poinformowało też o zmianie zasad przy wydawaniu zezwoleń na Białoruś.
Biuro Transportu ds. Międzynarodowego GITD poinformowało o zmianie zasad wydawania zezwoleń na przewóz do lub przez Białoruś. Sprawdź
Biuro ds. Transportu Międzynarodowego informuje, że przewozy w relacji Polska – Białoruś, kraje trzecie – Białoruś (z wyłączeniem ograniczeń terytorialnych) mogą być wykonywane na podstawie zezwoleń EKMT. Wyczerpaniu uległ natomiast kontyngent zezwoleń „Białoruś ogólne”.
W 2021 roku wzrośnie liczba zezwoleń na transport na Białoruś do 205 000 sztuk. Natomiast kontyngentu zezwoleń na Ukrainę jeszcze nie znamy, ponieważ porozumienie nie zostało osiągnięte. Ukraińcy chcą podwyższenia limitu zezwoleń, Polacy jego obniżenia.
Polsko-białoruska Komisja Mieszana ds. Międzynarodowych Przewozów Drogowych doszła do porozumienia w sprawie zezwoleń na przewozy między Polską i Białorusią na przyszły rok. Polska dostała tyle samo zezwoleń, co w tym roku – czyli 199 tysięcy.
Polska zdecydowała o nieznacznym obniżeniu liczny wzajemnych zezwoleń między Polską i Białorusią w przyszłym roku. Ma to dostosować ich ilość do faktycznych potrzeb. Sprawdź szczegóły.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »